Poziv lastnikom priobalnih zemljišč za skrbno ravnanje za zmanjšanje poplavne ogroženosti
Direkcija RS za vode poziva lastnike, najemnike in lokalne skupnosti, ki upravljajo priobalna zemljišča ob vodotokih 2. reda, k odgovornemu ravnanju, da bi zmanjšali tveganja za poplave ob večjih padavinah in naraščanju vodostajev in prispevali k varovanju narave in ljudi. V skladu zakonom o vodah so lastniki priobalnih zemljišč dolžni zagotavljati:
- odstranjevanje odvečne zarasti na brežinah in priobalnih zemljiščih, pri čemer je potrebno selektivno odstranjevanje odmrle, poškodovane ali odvečne zarasti, ki sega v strugo potoka,
- odstranjevanje plavja, odpadkov in drugih predmetov, ki jih je treba odstraniti na okolju neškodljiv način,
- redno košnjo brežin in priobalnega pasu na urejenih odsekih vodotokov v strnjenih naseljih.
Goloseki so prepovedani, pri čemer je treba ohranjati drevesno in grmovno zarast v petmetrskem priobalnem pasu.
Na naravovarstvenih območjih je pri odstranjevanju obrežne zarasti treba upoštevati naravovarstveno zakonodajo. Informacije o teh območjih so dostopne v Atlasu okolja in Atlasu voda, dodatne napotke pa nudijo območne enote Zavoda RS za varstvo narave.
Zaradi zmanjševanja erozijske in poplavne ogroženosti ter varstva voda je na vodnih in priobalnih zemljiščih prepovedano:
- odlaganje vejevja, lesne mase in drugih materialov,
- postavljanje ovir, ograj in deponiranje gradbenega materiala, sena ali drugih pridelkov, tudi v primeru začasnih deponij.
Upoštevati je treba tudi prepoved odstranjevanja obrežne zarasti med 1. marcem in 1. avgustom, kot to določa zakon o divjadi in lovstvu.
Vodotoki 2. reda so vsi tisti, ki niso navedeni kot vodotoki 1. reda v prilogi zakona o vodah.