Z novinarske konference in ogleda stavbe nove knjižnice za občane
Občina Radovljica je danes pripravila novinarsko konferenco, na kateri je župan Ciril Globočnik z direktorico občinske uprave Alenko Langus predstavil letošnje naložbe in projekte, sledil pa je ogled nove stavbe knjižnice na Vurnikovem trgu, ki so si jo po zaključku gradnje občani lahko prvič ogledali. Voden ogled je bil organiziran v okviru akcije Skupnosti občin Slovenije »Dan odprtih vrat v občinah«, s katero slovenske občine danes predstavljajo svoje naložbe in programe.
Ogleda prostorov knjižnice, ki so ga vodili direktorica Knjižnice A. T. Linharta Radovljica Božena Kolman Finžgar, projektanta arhitekta Matjaž Pangerc in Ina Radšel ter sodelavci občinske uprave, se je udeležilo okrog 200 ljudi.
Dokončanje in vzpostavitev delovanja nove knjižnice
Gradnja nove knjižnice na Vurnikovem trgu je končana. Upravna enota je včeraj izdala uporabno dovoljenje. Po opravljeni primopredaji objekta bo Knjižnica A. T. Linharta Radovljica organizirala selitev 120 tisoč enot svojega raznolikega gradiva. Knjižnica je pozvala prostovoljce, da pomagajo pri prenašanju knjig, knjižničnega gradiva in druge opreme. Prijavijo se lahko do 19. februarja preko spletne strani knjižnice ali v radovljiški knjižnici, ki je za pomoč zaprosila tudi vojsko, gasilce in druga društva.
Zaključek selitve je predviden v mesecu aprilu, ko bo knjižnica tudi začela delovati v novih prostorih. Za sedanje prostore knjižnice na Gorenjski cesti je izdelana prostorska presoja za dejavnost medgeneracijskega centra; letos bo pripravljena projektna dokumentacija za obnovo stavbe in njeno prilagoditev novi dejavnosti.
Gradnja nove knjižnice se je začela v letu 2011. V letu 2014 je bila zaradi stečajnega postopka, uvedenega zoper izvajalca podjetje Tehnik, prekinjena. Komunalna oprema in zunanja ureditev Vurnikovega trga sta bili v letu 2015 končani, gradnjo knjižnice pa je družba Javna razsvetljava kot novi izbrani izvajalec nadaljevala konec leta 2016.
Skupni stroški gradnje knjižnice znašajo približno 3,280 milijona evrov, stroški njene notranje opreme 768 tisoč evrov, stroški dokumentacije in nadzora pa 371 tisoč evrov. Za zagotovitev zadostnega števila parkirnih mest v kletni etaži knjižnice je občina namenila še 447 tisoč evrov. Skupaj ti stroški znašajo 4,866 milijona evrov.
Občina je v polovičnem deležu sofinancirala tudi zunanjo ureditev Vurnikovega trga v višini 1,061 milijona evrov ter za knjižnico plačala 378 tisoč evrov komunalnega prispevka, ki pa je obenem prihodek občinskega proračuna.
Načrti za dozidavo radovljiškega zdravstvenega doma
V letih 2018 in 2019 je načrtovana izgradnja prizidka stavbe Zdravstvenega doma Radovljica, ki se trenutno sooča s prostorsko stisko. Začetek gradbenih del je previden v mesecu septembru, zaključek pa v prihodnjem letu. Prizidek bo umeščen na zelenico med zdravstvenem domom in športnim parkom. V treh etažah (klet, pritličje, nadstropje) bodo prostori za ambulante s skupno neto tlorisno površino 855 kvadratnih metrov. Ocenjena vrednost naložbe znaša približno 1,2 milijona evrov. Polovico stroškov bo krila Občina Radovljica, polovico pa Osnovno zdravstvo Gorenjske.
Izgradnja pločnika ob Cesti na Jezerca do CUDV Radovljica
Direkcija za infrastrukturo je lani uredila krožišče med Radovljico in Lescami, občina pa sočasno zgradila pločnik in kolesarsko stezo, namestila javno razsvetljavo ter obnovila vodovod. Letos bo občina zgradila pločnik ob Cesti na Jezerca od krožišča do CUDV Radovljica. V proračunu je v ta namen zagotovljenih 378 tisoč evrov, projekt je prijavljen tudi na razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti. Nadaljevanje gradnje pločnika do mostu čez Savo na Lancovem pa je predvideno v obdobju 2019-2020.
Obnove cestne infrastrukture
V letih 2018 in 2019 je načrtovana rekonstrukcija Gradnikove ceste od križišča s Kranjsko cesto do križišča z Ulico Staneta Žagarja (»Spar – Filipič«). Letos bo obnovljen odsek od križišča s Kranjsko cesto do poljske poti. V proračunu za leto 2018 je za naložbo zagotovljenih 280 tisoč evrov, za leto 2019 pa 402 tisoč evrov.
V Radovljici bo obnovljen tudi odsek Šercerjeve ulice od križišča z Ljubljansko cesto do Bevkove z umestitvijo kolesarskih pasov in sočasno obnovo vodovoda (skupaj 383 tisoč evrov), Langusova ulica, kjer bila izvedena obnova vodovoda (210 tisoč evrov), saniran oz. zgrajen nov oporni zid na Gubčevi ulici, kjer bo na odseku od Ljubljanske ceste do mostička hkrati prenovljena voziščna konstrukcija ter komunalna infrastruktura (160 tisoč evrov) in odsek Gradnikove ceste pri zadnji vrsti blokov od hišne št. 63 do 75 z uvedbo spremembe prometnega režima z ureditvijo bočnih parkirnih mest ob cesti, obnovo komunalne infrastrukture in javne razsvetljave (131 tisoč evrov). Občina načrtuje tudi ureditev začasne varne pešpoti od Lesc do Hlebc, ki bo umeščena ob obstoječi cesti, obnovo in asfaltiranje ceste od Peračice do meje z občino Tržič ter obnovo ceste Prezrenje - Spodnja Dobrava.
Direkcija RS za infrastrukturo bo letos obnovila še drugi odsek državne ceste na Lancovem. Zaradi gradbenih del, ki jih bo izvajala Gorenjska gradbena družba, bo zgornji odsek ceste, ki še ni bil rekonstruiran, zaprt do 31. oktobra letos. Za lokalni obvoz občina ureja lokalne ceste naselja Lancovo. Direkcija pripravlja tudi projekt za umestitev rondoja pri odcepu za Šobec na državni cesti. Pred rekonstrukcijo regionalne ceste v Podnartu direkcija načrtuje rušitev hiše, ki jo je za izvedbo te investicije treba odstraniti, lastniku hiše pa je občina že pred leti zagotovila možnost gradnje nadomestnega objekta. Pri rekonstrukciji ceste v Podnartu bo sicer občina v letu 2019 sofinancirala izgradnjo hodnika za pešce od gasilskega doma do prehoda čez železniško progo ter sočasno obnovila komunalne vode.
Energetska sanacija vrtca v Radovljici
V letošnjem letu bo v radovljiškem vrtcu izvedena energetska sanacija ovoja stavbe: strehe, fasade, stavbnega pohištva, zamenjava svetilk za energetsko varčne in vgradnjo termostatskih ventilov. Vrednost del znaša približno 265 tisoč evrov. Ministrstvo za infrastrukturo bo za naložbo prispevalo 74 tisoč evrov. Pogodba z izbranim izvajalcem podjetjem Adaptacije – vzdrževanje je bila podpisana decembra lani, dela bodo končana pred začetkom novega šolskega leta.
Projekti razvoja podeželja
V okviru gorenjske regije je bilo za sofinanciranje s sredstvi programa razvoja podeželja (CLLD - Community Led Local Development – Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost) potrjenih šest projektov radovljiške občine v skupni vrednosti 395 tisoč evrov, odobriti pa jih mora še agencija za kmetijske trge oz. ministrstvo za gospodarstvo. Po potrditvi sofinanciranja je v letu 2018 predvidena izvedba naslednjih projektov:
- Hitro s kolesom
Projekt vključuje vzpostavitev sistema avtomatizirane izposoje koles. Cilj je občanom omogočiti na zdrav način urediti opravke, oditi na delo ali se rekreirati, jih spodbuditi k spremembi potovalnih navad, obenem pa obogatiti turistično ponudbo. Sistem bo kompatibilen s sistemom izposoje koles v drugih gorenjskih občinah, tako da bo uporabnik lahko pustil kolo npr. na postajah na Bledu, Jesenicah, v Kranju… Poleg postavitve štirih postaj za izposojo s skupaj 24 kolesi je v okviru projekta predviden tudi razvoj kartičnega sistema za čim bolj preprost in za uporabnike ugoden način izposoje koles. Postaje so načrtovane v Radovljici, Lescah, Kropi in Begunjah.
- Počakaj na bus
S tipskimi avtobusnimi nadstreški bodo nadomeščeni sedanji neustrezni objekti na avtobusnih postajališčih Posavec na obeh straneh in v Podvinu na južni strani ter opremljeni tudi s stojali za kolesa.
- Arhitektura gorenjskih vasi
Izdelana bo tipološka študija arhitekture naselij Dobrave, Zaloše, Ovsiše in izvedena sanacija rak v Kropi pri gostilni Kovač. Cilj je vzpostaviti pogoje za večjo prepoznavnost, zavedanje o potencialih in vrednosti ter možnostih revitalizacije.
- Temno nebo
Postavljena bo javna razsvetljava v krajevni skupnosti Srednja Dobrava, na območju z razpršeno poselitvijo, kjer javne razsvetljave praktično ni, in zajema tudi osvetlitev šolskih poti. Javna razsvetljava bo zgrajena v Mišačah ter na Zgornja, Srednji in Spodnji Dobravi. Nameščene bodo senzorske in solarne svetilke.
- Medgeneracijski centri
Predviden je nakup dela pohištva in računalniške opreme za medgeneracijski center v sedanjih prostorih knjižnice.
- Semenjalnica
Hranilnica semen, poimenovana Semenjalnica, deluje v Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah. Cilj je pridelava avtohtonih semen - pritegniti dovolj lokalnih ekoloških pridelovalcev, da bo mogoče zagotoviti lokalnim razmeram prilagojena semena vsem ekološkim pridelovalcem.
- Čebelji park Antona Janše
Projekt zajema usposabljanja in delavnice na temo "dediščina čebelarstva za današnji čas" in praktične delavnice o interpretaciji medu in čebelarstva v sodobni kulinariki.
Sanacija strehe na Klinarjevi hiši v Kropi
V Klinarjevi hiši v Kropi, kjer domuje Kovaški muzej, bosta letos obnovljena ostrešje in streha, za kar je v proračunu zagotovljenih 140 tisoč evrov. Projekt predstavlja začetek celovite sanacije Klinarjeve hiše, ki se bo nadaljevala v prihodnjih letih.
Nadaljevanje sanacijskih del na območju Gradu Kamen
Občina v obdobju 2017 - 2021 vsako leto zagotavlja sredstva za izvedbo nujnih vzdrževalnih del na Gradu Kamen. Obseg del v letu 2018 še ni določen, v proračunu pa je v ta namen zagotovljenih 46 tisoč evrov. Doslej so bile ob poteh na grad v sodelovanju s Turističnim društvom Begunje postavljene nove lesene ograje, delno so bili prenovljeni tudi mostovi. Saniran je bil severni vogal jugozahodnega obrambnega zidu, razširjena dostopna pot na glavno dvorišče in urejene notranje stopnice s terase k severnemu stolpu.
Obnova poslovilnih vežic na radovljiškem pokopališču
V občinskem proračunu za leto 2018 je za prvo fazo obnove poslovilnih vežic na radovljiškem pokopališču zagotovljenih 132 tisoč evrov. Obnovljena bo ena mrliška vežica z ureditvijo dodatnega prostora za svojce ter prenovljen objekt s prostorom za župnika in pomožnimi skladiščnimi prostori. Sočasno bo zgrajen tudi nov paviljon za vrtno opremo. V prihodnjem letu bo prenovljena še druga mrliška vežica in prostor za svojce, za kar bo občina namenila približno 78 tisoč evrov.
Sprememba prometne ureditve na cesti mimo PIC Veriga v Lescah
Cesta za Verigo je že dlje časa v nevzdržnem stanju, prometno močno obremenjena in tudi nevarna. Sodišče je občini zaradi pravic služnostnih upravičencev prepovedalo izvajati vsakršna dela na cesti, tako rekonstrukcijska kot redna vzdrževalna dela. Ker cesta ni vzdrževana, ne zagotavlja varnega prometa, predvsem za najšibkejše udeležence v prometu. Med njimi so številni otroci, ki obiskujejo Osnovno šolo F. S. Finžgarja Lesce. Zato se je občina odločila za spremembo prometne ureditve oz. kot upravljavec ceste po uradni dolžnosti začela postopek urejanja prometa, talne in vertikalne signalizacije na tej lokalni cesti.
Glavni namen nove prometne ureditve, za katero je bila včeraj izdana odločba, je omejitev tranzitnega prometa po tej cesti ter obenem ohranitev dostopa lokalnemu prometu. Predvideno je, da bo vozilom onemogočen dostop na cesto Na Vrtači iz krožišča "Šobčeva cesta" s postavitvijo fizične ovire za preprečitev vožnje mimo PIC Veriga. Dostopanje naj bi bilo omogočeno s severne strani, preko Alpske ceste in Finžgarjeve ulice. Na Vodnikovi cesti, v območju križišča s Finžgarjevo ulico, je predviden prometni znak "slepa cesta" z izjemo za kolesarje in pešce.