S 27. seje občinskega sveta
Radovljiški občinski svet je na včerajšnji seji Egidiju Gašperšiču podelil naziv častnega občana Občine Radovljica. Naziv je prejel za svoje delovanje na glasbenem in izobraževalnem področju ter prispevek v lokalni skupnosti, s katerim je pomembno prispeval k ugledu občine Radovljica in Slovenije.
Egidij Gašperšič je pevski pedagog, skladatelj, zborovodja, organist, raziskovalec glasbenega izročila Slovencev doma in v zamejstvu, avtor in urednik glasbenih monografij ter drugih izdaj, zgodovinar in kronist. Več kot trideset let je bil ravnatelj Glasbene šole Radovljica. Pol stoletja je soorganizator in strokovni vodja glasbenih dogodkov v občini, kot so pevske revije, koncerti in festivali.
Podelitev naziva so predlagali KS Kropa, KUD Kropa, Kovaški muzej, KUD Podnart, KUD Kamna Gorica, KS Podnart, KS Brezje, KS Kamna Gorica, Glasbena šola Radovljica, Frančiškanski samostan Brezje in KUD Hiša Kamna.
Sprejeti občinski podrobni prostorski načrt za območje površin nadzemnega pridobivalnega prostora JEL 29 - Kamnolom Kamna Gorica ureja del obstoječega kamnoloma ter zemljišče za načrtovano razširitev pridobivalnega prostora na severu in jugu. Na severu se območje pridobivalnega prostora povečuje za potrebe pridobivanja keratofirja, na južnem delu za potrebe pridobivanja dolomita. Z načrtom so določeni prostorski izvedbeni pogoji za nadaljnje izkoriščanje mineralnih surovin in razvoj spremljajočih dejavnosti ter sanacijo območja po končanem izkoriščanju, in sicer pogoji za:
- širitev kamnoloma na območje novega pridobivalnega prostora za izkoriščanje dolomita in keratofirja s pogoji za izkoriščanje in sanacijo, pri čemer so upoštevane pripombe v javni razpravi, da se meja pridobivalnega prostora umakne za vrh in greben Drnovca, tako da se v celoti ohrani gozd na območju nad smučiščem,
- zagotovitev pogojev za drobljenje in separacijo mineralnih surovin,
- komunalno urejanje območja,
- faznost izvajanja,
- ureditev naravne vrednote in kamnoloma za predstavitev in ogled,
- tehnično in biološko sanacijo,
- način spremljanja eksploatacije in sanacije,
- ohranitev odkrite žile s kremenovim keratofirjem in apnencem v dolomitu na zgornjem delu kamnoloma ter
- ohranjanje in varovanje vseh vodnih izvirov pred onesnaževanjem.
Dovoljenje za izkoriščanje rudnine ima Gorenjska gradbena družba d.d., ki ji je vlada koncesijo za izkoriščanje mineralnih surovin na obstoječem območju podelila za 20 let, to je do leta 2021. Zaloge kamnin v obstoječem kamnolomu zadoščajo za izkoriščanje še za nadaljnjih štiri do pet let, zatem pa je načrtovana širitev kamnoloma ob sočasni sanaciji sedanjih površin izkoriščanja z rekultivacijo krajine oziroma ozelenitvijo. Za spremljanje izkoriščanja in sanacije bo vsako leto izdelan geodetski posnetek kamnoloma, državi in občini posredovani podatki o količini letnega izkopa, zavodu za varstvo narave in občini pa poročilo o izvedenih sanacijskih ukrepih. Za nadzor sta poleg inšpektorja za rudarstvo vključena tudi medobčinski inšpektorat in pristojna naravovarstvena služba. Občina bo s koncesijo pridobljena sredstva v celoti namenila Lipniški dolini, koncesionar pa je s Krajevno skupnostjo Kamna Gorica uskladil pogodbo o sofinanciranju programov kulture in športa.
Občinski svet je sprejel tudi tri osnutke odlokov. Nov odlok o občinskih cestah je bil pripravljen zaradi uskladitve z zakonodajo, ureja pa upravljanje, graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest, promet na njih ter inšpekcijsko nadzorstvo. Posodobljen odlok o kategorizaciji občinskih cest pa vsebuje seznam kategoriziranih odsekov s predpisanimi atributnimi podatki, prilagojen državnim predpisom in spremembam, kot je npr. prenos državnih cest med občinske.
Tudi odlok o turistični taksi je bil pripravljen zaradi uskladitve z novim področnim zakonom. Zakon o spodbujanju razvoja turizma je prinesel dve bistveni novosti: drugačno določitev višine turistične takse in uvedbo promocijske takse. Občina lahko določi turistično takso za posamezno nočitev v znesku od 0 do 2,5 evra, promocijska taksa pa znaša 25 odstotkov obračunane turistične takse. V veljavnem odloku je določena taksa v višini 1,27 evra, v osnutku novega odloka pa je predlagana turistična taksa v višini 1,60 evra in promocijska taksa v višini 0,40 evra. Prihodke turistične takse občina namenja področju turizma, promocijska taksa pa je sistemski vir za financiranje državne javne agencije za načrtovanje in izvajanje trženja ter za promocijo celovite turistične ponudbe Slovenije. Občina Radovljica je sicer po podatkih Statističnega urada RS po številu nočitev v letu 2017 na 15. mestu med slovenskimi občinami.
Svetniki so sprejeli še letno poročilo o delu Policijske postaje Radovljica, letno poročilo o delu zaščite in reševanja ter program dela varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za leto 2018 ter oceno izvajanja občinskega programa varnosti za leto 2017. Seznanili pa so se s stanjem v javnem zavodu Dom dr. Janka Benedika Radovljica in njegovim poslovanjem na podlagi poročila, ki ga je pripravil predstavnik občine v svetu doma Branko Fajfar.
Volitve in imenovanja
Svetniki so za novega predstavnika Občine Radovljica v Svetu Osnovnega zdravstva Gorenjske imenovali Mirana Remsa. Podali so pozitivno mnenje k imenovanju Irene Ceglar za direktorico CUDV Matevža Langusa Radovljica, pozitivno mnenje kandidatkam za ravnateljico Vzgojnovarstvenega zavoda Radovljica Marji Čad, Mateji Režek, Andreji Novšak, Tanji Kosmač Zalašček s prednostjo Marji Čad ter pozitivno mnenje kandidatom za ravnatelja Osnovne šole Staneta Žagarja Lipnica po vrstnem redu Sanda Zupan, Zdenka Varl, Branka Vodopivec in Matija Horvat s prednostjo Sandi Zupan, Zdenki Varl in Branki Vodopivec, negativno mnenje pa Boštjanu Kališniku.