Čebelarski muzej Radovljica prvi na svetu s tipno sliko za slepe in slabovidne
Muzeji radovljiške občine bodo danes dopoldne, ob mednarodnem dnevu bele palice 15. oktobru, v Čebelarskem muzeju v Radovljici gostili predstavnike medobčinskih društev slepih in slabovidnih iz Kranja in Ljubljane in podjetja Feelif.
V Muzejih radovljiške občine, v okviru katerih delujejo Čebelarski muzej, Mestni muzej Radovljica, Galerija Šivčeva hiša, Kovaški muzej Kropa in Muzej talcev Begunje, želijo svoje temeljno poslanstvo, to je skrb za raznoliko kulturno dediščino, razširiti in narediti dostopno osebam s posebnimi potrebami. V letošnjem letu začenjajo projekt Dostopnost do kulturne dediščine, katerega cilj je, da Čebelarski muzej postane vključujoči muzej z dostopno dediščino slovenskega čebelarstva osebam s posebnimi potrebami: osebam z motnjami v duševnem razvoju, slepim in slabovidnim osebam ter gluhim in naglušnim osebam. Ob mednarodnem dnevu bele palice bodo k projektu pristopili predstavniki slepih in slabovidnih, ki bodo z nasveti, predlogi in usmeritvami pomagali, da bo Čebelarski muzej v bodoče dostopnejši za to ranljivo skupino.
Ob tej priložnosti bodo predstavili tudi edinstveno tipno panjsko končnico na računalniški tablici, ki jo je posebej za Čebelarski muzej razvilo podjetje Feelif. Inovativna tehnologija omogoča občutiti sliko s kombinacijo vibracij, zvoka in vizualnih informacij. Čebelarski muzej Radovljica je prvi muzej na svetu, kjer lahko slepi in slabovidni občutijo panjsko končnico v obliki posebne tipne slike. Upodablja panjsko končnico z motivom Lovčev pogreb; Živali nesejo lovca k pogrebu.