Dediščina starih hišnih imen
Akcije zbiranja starih hišnih imen so na Gorenjskem že dobro poznane, saj je raziskanega že več kot polovica območja Osrednje in Zgornje Gorenjske in zbranih okoli 5200 imen. V občini Radovljica je bilo v preteklih letih zbranih že preko 520 starih hišnih imen.
Občine Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Radovljica, Šenčur in Tržič so v letu 2014 pristopile k novemu projektu z nazivom Dediščina starih hišnih imen, v katerem bodo raziskani kraji, ki jih dozdajšnje akcije še niso dosegle. V radovljiški občini so to naselja krajevnih skupnosti Kamna Gorica, Kropa, Lesce, Ljubno, Mošnje, Otok in Radovljica. Pri naboru se bomo posvetili le starim hišnim imenom, ki so stara vsaj 70 let.
Če tudi vaša domačija nosi staro hišno ime, vas pozivamo, da ga sporočite na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, kjer bodo imena zbirali. Pokličete lahko na 04/581 34 16 ali pišete na klemen.klinar@ragor.si.
Hišna imena so nesnovna kulturna dediščina podeželja, ki izginja in se pozablja. Imena predstavljajo domače poimenovanje posamezne hiše in se praviloma ne menjajo kljub menjavi priimka ali lastnika, marsikje imajo že večstoletno tradicijo. Domnevno so nastala iz potreb po razlikovanju ljudi, ko še ni bilo priimkov in hišnih številk. Poleg hiše označujejo tudi vso ostalo lastnino določene domačije (polja, živali, gozd) ter predvsem ljudi, ki tam živijo. Na vasi se ljudje bolj kot po priimkih med seboj prepoznavajo po hišnih imenih.