Izbiraj trajnostno za prijazno in dostopno mesto
Včeraj se je zaključil Evropski teden mobilnosti. V tem obdobju se je veliko slovenskih in evropskih mest trudilo poudarjati pomen trajnostnih načinov mobilnosti. V tem okviru so v pobudi Dan brez avtomobila že 13. leto sodelovali tudi Občina Radovljica, radovljiške šole in vrtci.
Posebno pozornost so letos namenili tudi pripravi celostne prometne strategije. Včeraj so v Radovljici izvedli drugo javno razpravo »Izbiraj trajnostno za prijazno in dostopno mesto«. Udeleženci so se pogovarjali o težavah, s katerimi se v prometu soočajo gibalno in senzorično ovirane osebe. Dogodek so začeli s terenskim delom, kjer so sodelujočim omogočili posebno izkušnjo. Vsi, ki so to želeli, so si na oči nadeli prevezo, tako da niso videli. S pomočjo palice za slepe in slabovidne so nato prehodili določeno razdaljo, ki so jo predhodno zarisali na zemljevidu. Namen delavnice je bil spoznati in razumeti, kako pomembna je pravilno prilagojena infrastruktura za ranljive občane, kamor uvrščamo tudi gibalno in senzorično ovirane osebe, starejše in otroke. Udeleženci so se strinjali, da je treba pravilno prilagoditi robnike pločnikov, urediti taktilne oznake in semaforje opremiti s tipko za slepe z zvočnim signalom ter vpeljati mnoge druge spremembe, ki bodo zagotovile vsem skupinam enakopravno udeležbo v prometu.
To priložnost so izkoristili tudi za žreba nagrajencev, ki so sodelovali pri izpolnjevanju anketnega vprašalnika o prometu in javnih površinah v občini Radovljica. Prvi nagrajenec bo prejel bon v športni trgovini v vrednosti 100 evrov in karto omrežja kolesarskih vozlišč v Radovljici ter širši okolici. Še pet izžrebanih pa bo prejelo bon v vrednosti 40 evrov v trgovinah Lidl Slovenija, glasbeno zgoščenko, kupon za popust v Apartmajih Ortenia in bidon.
Nagrajenci so:
Blanka Kranjec (prva nagrada)
Vesna Blatnik
Franci Češnovar
Zdenka Špiler
Milan Dragan
Branislav Habjan
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada.