V Radovljici dodatni prostori za razvojno ambulanto
Občina Radovljica je na prošnjo razvojne ambulante v Radovljici zagotovila dodatne prostore za obravnavo otrok s posebnimi potrebami. Občina je v ta namen najela prostor v drugem nadstropju poslovne stavbe na Kranjski cesti 13, financirala njegovo obnovo in se obvezala za plačilo najemnine. Razvojna ambulanta prostor že uporablja. Starši so s tem razbremenjeni, saj so doslej otroke vozili na obravnavo na Jesenice ali v Kranj. Za zdaj obravnave v novih prostorih potekajo dva dni v tednu, ob ponedeljkih s socialno delavko in ob petkih s specialno pedagoginjo in psihologinjo. Pričakujejo še delovno terapevtko in logopedinjo ter dodatne zaposlitve strokovnjakov. Tako bodo strokovnjaki različnih področij izvajali specialno-pedagoške, psihološke in logopedske obravnave ter svetovanje socialne delavke.
Razvojna ambulanta je namenjena zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami in njihovih družin. Na Gorenjskem, ki po razvitosti na tem področju velja za eno najbolj naprednih območij pri nas, je vzpostavljena že več kot štirideset let. Nastala je kot rezultat prizadevanj, da otroci z razvojno motnjo gibanja in drže ostajajo v svojih družinah in na odhajajo na obravnavo v specialne bolnišnice. V Radovljici so v začetku osemdesetih let, ko se je v tukajšnjem zdravstvenem domu zaposlila fizioterapevtka Tanja Križaj, najprej vzpostavili fizioterapijo za otroke, vzporedno se je oblikoval prvi gorenjski specialno usposobljeni strokovni tim za obravnavo otrok s posebnimi potrebami. Od leta 2012 je v radovljiškem zdravstvenem domu tudi zdravniška ordinacija razvojne ambulante, ki jo vodi pediatrinja Alenka Ješe. Pred petimi leti so se v tim razvojne ambulante vključili dodatni strokovni sodelavci, poleg zdravnika, medicinske sestre, nevrofiziotarapevta in delovnega terapevta še socialni delavec, pedagog in psiholog.
V novih prostorih na Kranjski cesti 13 obravnave za zdaj potekajo dvakrat tedensko: ob ponedeljkih je tam socialna delavka, ob petkih pa specialna pedagoginja in psihologinja. Ko se bodo kadrovsko okrepili, se jim bodo pridružili še delovna terapevtka in logopedinja ter nekateri drugi strokovnjaki. Fizioterapevtska obravnava pa za zdaj ostaja v prostorih Zdravstvenega doma Radovljica.
Vodja Razvojne ambulante ZD Jesenice in ZD Radovljica Darja Nagode je s sodelavci svoje delo včeraj predstavila tudi županu Cirilu Globočniku. Trenutna rešitev prostorske stiske je začasna, saj razvojna ambulanta potrebuje nove, sodobno opremljene, za vse profile združene in dovolj velike prostore. Občina skupaj z Osnovnim zdravstvom Gorenjske že načrtuje, da jih bo uredila v okviru planirane gradnje prizidka k Vrtcu Radovljica. V njem bo poleg novih igralnic in telovadnice tudi razvojni oddelek vrtca ter sodobna razvojna ambulanta.
Več o delu razvojne ambulante v prilogah:
- Delo razvojne ambulante Radovljica 2021,
- Zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami in njihovih družin.