Nova razstava v Čebelarskem muzeju »Živeti skupaj. O čebeli in človeku«
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes v prenovljenem Čebelarskem muzeju odprl novo stalno razstavo »Živeti skupaj. O čebeli in človeku« avtorice dr. Petre Bole. Predsednika sta sprejela župan Ciril Globočnik in direktorica Muzejev radovljiške občine dr. Petra Bole.
Jutri, 22. maja, bo v Čebelarskem muzeju dan odprtih vrat. Obiščete ga lahko med 10. in 18. uro. Vstop bo prost, ogled nove razstave pa možen skladno z navodili NIJZ.
Čebelarski muzej predstavlja bogato tradicijo slovenskega čebelarstva, edinstvene kulturne dediščine pri nas. V Radovljici je bil ustanovljen leta 1959 in deluje v okviru občinskega javnega zavoda Muzeji radovljiške občine. V letu 2019 ga je obiskalo skoraj 40 tisoč obiskovalcev iz 23 držav. Muzeji radovljiške občine so projekt prenove prostorov Čebelarskega muzeja v Radovljiški graščini in postavitve nove stalne razstave začeli v lanskem letu. Obnove so se lotili po dvajsetih letih in pri novi stalni razstavi sledili viziji, da Čebelarski muzej utrdi svojo družbeno in kulturno vlogo v ožjem in širšem prostoru ter postane najprepoznavnejši čebelarski muzej na svetu.
Novo razstavo so zasnovali celostno in interdisciplinarno. Podlaga so trije nosilni stebri – dediščina, doživetje in izobraževanje. Poudarek je na sodobni interpretaciji muzejskih predmetov z več interaktivnimi vsebinami. Muzejske teme in predmete predstavljajo z več replikami, s tridimenzionalnimi modeli in čutno izkušnjo, z možnostjo spoznavanja predmetov s tipanjem in vonjem. Opisi predmetov so v dveh jezikih in dostopni za vse, tudi ranljive skupine.
V Čebelarskem muzeju omogočajo širši pogled na dediščino čebelarstva, s sodobno globalno problematiko, predvsem čebele kot ogrožene vrste, kar lahko vpliva na prihodnost človeka, saj ko čebel ne bo več, tudi ne bo več prostora za človeka. Ozaveščanju o pomenu prizadevanj za varstvo čebel in njihovega življenjskega prostora pa je namenjen tudi svetovni dan čebel, ki so ga v Radovljici obeležili z odprtjem nove razstave v Čebelarskem muzeju.
Pomembnejše letnice Čebelarskega muzeja
1926 Širši odbor Slovenskega čebelarskega društva na svoji seji dne 29. januarja 1926 izda sklep o ustanovitvi čebelarskega muzeja.
1929 Avgust Bukovec, urednik glasila Slovenski čebelar, v društvenem glasilu pod naslovom Naš čebelarski muzej objavi povabilo in navodilo za zbiranje čebelarskih predmetov, ki so »vredni, da se jih ohrani«.
1957 Imenovana je posebna komisija za ustanovitev čebelarskega muzeja. Ta sestavi načrt dela in določi Radovljico za središče zbiranja gradiva.
1959 3. julija se v Radovljiški graščini slovesno odpre Čebelarski muzej, v katerem je razstavljenih okoli 300 predmetov. Dela kustosa in konservatorja opravlja Rudolf Razinger.
1973 Ob 200-letnici smrti Antona Janše je bila v obnovljenih in dodatnih muzejskih prostorih predstavljena nova dopolnjena zbirka.
1977 V muzeju je postavljen opazovalni panj z živimi čebelami.
1978 K uveljavljanju muzeja je pripomogla potujoča razstava panjskih končnic, ki od leta 1978 gostuje doma in v tujini.
2000 Odpre se nova stalna razstava Čebelarstvo na Slovenskem. Avtorica razstave je Ida Gnilšak.
2001 Potujoča razstava panjskih končnic je dopolnjena.
2019 60 let Čebelarskega muzeja. Izide pregleden katalog o delovanju Čebelarskega muzeja in odpreta se dve občasni razstavi.
2021 Prenova muzeja in restavriranje muzejskih predmetov. Odpre se nova stalna razstava Živeti skupaj. O čebeli in človeku. Avtorica razstave je dr. Petra Bole.
Nova razstava 2021
Produkcija: Muzeji radovljiške občine v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Prirodoslovni muzej Slovenije, Slovenski etnografski muzej, Tržiški muzej, Nacionalni inštitut za biologijo, Veterinarska fakulteta, Društvo urbani čebelar, Čebelarska zveza Slovenije, Čebelarsko društvo Radovljica, Čebelarski razvojno-izobraževalni center Lesce, Turizem Škofja Loka
Avtorica razstave: dr. Petra Bole
Dokumentacijska pomoč: mag. Tita Porenta
Strokovni sodelavci: Janez Gregori, Ivan Esenko, dr. Lucija Žvokelj, dr. Janko Božič, dr. Danilo Bevk, Gorazd Trušnovec, Boštjan Meglič, Anže Bizjak
Oblikovanje razstave: Sanja Jurca Avci, sodelavec: Tomaž Budkovič
Grafično oblikovanje: Studio Aleja, Barbara Bogataj Kokalj
Fotografija: Ivan Esenko, Luka Dakskobler, Franci Šivic, Andrej Gogala
Ilustracija: Andrejka Čufer
Animacija: Hikikomori, d. o. o., Zavod Pelikula, Borut Grce
Motorična pot, pedagoški del: Jerneja Jelovčan Koselj
Tehnična izvedba: RPS, d. o. o., Atelje B&M
Projekt so omogočili: Ministrstvo za kulturo, Občina Radovljica, Medex (generalni sponzor)
Medijski pokrovitelj: Dnevnik
Več informacij na spletni povezavi: https://mro.si/cebelarski-muzej/