Zaključek tretje sezone na biodinamičnem učnem vrtu
Občina Radovljica je v sklopu projekta Narava nas uči v letu 2013 pri OŠ A. T. Linharta Radovljica uredila biodinamični učni vrt. Nadaljevanje projekta omogoča prenos znanja o pridelavi visokokakovostne ekološke hrane, o samooskrbi ter ohranjanju naravnega ravnovesja. Otroci, mladostniki, vrtičkarji in drugi občani se na vrtu družijo in učijo trajnostne samooskrbe po metodi biodinamike. Projekt je inovativen, ker zajema tako vzpostavitev biodinamičnega učnega vrta kot tudi novih, na praktično delo usmerjenih učnih vsebin, usposabljanj in aktivnosti na vrtu, ki vključujejo različne skupine prebivalcev in omogočajo medgeneracijsko sodelovanje in izmenjavo znanj ter izkušenj.
Na včerajšnjem srečanju ob zaključku tretje vrtnarske sezone je dr. Maja Kolar, ki v projektu sodeluje vse od začetka, predstavila letošnje novosti. V letošnjem letu je učni vrt poleg ekološkega pridobil tudi certifikat Demeter. Gre za blagovno znamko, ki se uporablja v 53 državah po svetu in označuje hrano najvišje kakovosti za prehrano ljudi, pridelane po načelih biodinamike in ob upoštevanju strogih standardov pridelave in predelave.
Posebni preparati, ki so jih začeli izdelovati tudi na vrtu in jih uporabljajo v biodinamiki, pomagajo procesom rasti, spodbujajo zorenje rastlin in razvijanje okusa. Najkakovostnejše pridelke za prehrano ljudi pridobimo takrat, ko je vzpostavljeno ravnovesje med rastjo in zorenjem. Potreba po pridelavi visokokakovostne lokalne hrane narašča na globalnem nivoju, zato s pridelki z vrta občasno oskrbujejo nekatere lokalne ustanove.
Na vrtu pridelajo vedno več raznovrstnih semen in uvajajo novosti, kot so yakon, sladki krompir, svetlobni koren. Sodelujejo z različnimi lokalnimi ustanovami, v zadnjem letu so se še tesneje povezali z OŠ A. T. Linharta Radovljica. Učenci, mentorji, predstavniki staršev so sodelovali pri pripravi celotnega programa predstavitve. Na vrtu so bile izvedene praktične delavnice v sklopu Skupna je mladost, ki so bile zelo dobro obiskane. Študentje Biotehniškega centra Naklo so tudi v letošnjem letu na vrtu opravljali prakso in izdelali tri diplomske naloge.
V juniju je pri znanstveni založbi Routledge v Londonu izšla knjiga Integralna zelena Slovenija, urednikov dr. Darje Picige iz Slovenije ter profesorjev Alexandra Schiefferja in Ronnieja Loessema iz Centra za integralni razvoj Trans4form v Ženevi. Pri vsebini je sodelovalo več kot 40 slovenskih avtorjev, projekt Narava nas uči je vključen v knjigo, saj je bil prepoznan kot primer dobre prakse na področju vzgoje in izobraževanja, povezovanja ter pridelave visokokakovostne lokalne hrane. Zgodbe slovenskih posameznikov, podjetij in organizacij so v knjigi predstavljene z integralnim pristopom in povezane v celosten model, ki pokaže pot do trajne prihodnosti. Slovenija je prikazana kot vzorčni model, pilotna dežela integralne zelene ekonomije in družbe v Evropi in širše.
Uporabna zelišča
Program dejavnosti na biodinamičnem vrtu občina že drugo leto nadgrajuje z izvajanjem projekta Uporabna zelišča, ki ga vodi Razvojna agencija Zgornje Gorenjske. Zdravilna zelišča in njihovi pripravki veljajo za eno najstarejših oblik zdravljenja, a so tovrstna znanja v vsakdanjem življenju začela toniti v pozabo. V okviru projekta Uporabna zelišča pa udeleženci vseh starosti na predavanjih, delavnicah in strokovnih ekskurzijah lahko pridobijo nova teoretična in praktična znanja s področja prepoznavanja zdravilnih zelišč, njihovih zdravilnih lastnosti ter možnosti za uporabo.
Za vzdrževanje učnega vrta in nadaljevanje izobraževanj Občina Radovljica v letošnjem letu namenja približno 19 tisoč evrov, sredstva za nadaljevanje projektov pa bo predlagala tudi v proračunih za leti 2017 in 2018.
Načrtovana hranilnica semen
Občina Radovljica bo v obdobju 2017-2018 v okviru programov preko Razvojne agencije Zgornje Gorenjske sodelovala tudi v projektu Hranilnica semen. Cilj je prispevati k večji prehranski neodvisnosti našega območja. Ta bo večja, če bomo čim večji delež semen proizvedli sami. Vzpostavljen bo prostor za hrambo semen, kjer bo zanje skrbela strokovno usposobljena oseba.
Hranilnica bo v čebelarskem centru v Lescah in bo v letu 2017 že začela delovati. V prvem letu bo hranilnica delovala le kot donator semen, ki jih bo zagotavljal inštitut Ekosemena skupaj z nekaterimi podjetji in semenarskimi hišami. Semena bodo brezplačno razdelili vrtičkarjem in kmetom, ki bodo tako lahko zagotavljali kakovostno hrano. Dolgoročni cilj projekta pa je, da bi lokalne ekološke pridelovalce v največji možni meri vključili tudi v pridelavo avtohtonih semen. Tako bo hranilnica odkupovala ekološka semena lokalnih pridelovalcev in kmete spodbujala k tej dejavnosti.
Občina pa k spodbujanju samooskrbe s kakovostnimi pridelki prispeva tudi z oddajanjem svojih zemljišč za vrtičke. Občani lahko vrtičke po ugodni ceni najamejo v Radovljici, Lescah in na Brezovici. Vse tri lokacije so v neposredni bližini naselij. V Lescah in Radovljici je občina zagotovila tudi vodo, ki je za najemnike vrtičkov brezplačna. Družba Moro vsem najemnikom občinskih vrtičkov, z namenom ozaveščanja o ekološkem vrtnarjenju, vsako leto podari netretirana biološka semena. Vseh najemnikov je trenutno 96, vsi vrtički so zasedeni. Obseg vrtičkov pa občina širi glede na potrebe, tako da vsi prosilci postanejo tudi dejanski najemniki.