S 16. seje občinskega sveta
Občinski svet je na včerajšnji seji sprejel odlok o ustanovitvi medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Radovljica in Naklo kot organa skupne občinske uprave, ki bo začel delovati 1.1.2017. Občinski svet Občine Naklo bo predlog odloka obravnaval na seji v mesecu novembru. Sedežna občina novega organa bo Občina Radovljica, sredstva za opravljanje nalog in druge materialne pogoje pa bosta občini zagotavljali v predvidenem razmerju Radovljica 87,69 odstotka in Naklo 12,31 odstotka. Izhodišče za izračun razmerja je obseg ur dela na terenu na območju občine Naklo. Službe v skupnih upravah pa so upravičene tudi do 50 odstotnega financiranja svojih odhodkov iz državnega proračuna.
Po predstavitvi osnutkov proračunov za leti 2017 in 2018 so svetniki včeraj o obeh dokumentih opravili splošno razpravo. Sprejeta osnutka sta v javni razpravi do 10. novembra 2016. Objavljena sta na občinskih spletnih straneh in na voljo v glavni pisarni Občine Radovljica.
Pri pripravi proračunov je občinska uprava sledila predvsem izhodiščem: zagotavljanje sredstev za zakonske obveznosti, nadaljevanje oziroma dokončanje začetih investicij, investicije, ki se sofinancirajo z nepovratnimi sredstvi in vzdrževanje občinskega premoženja. V proračunu za leto 2017 je planiranih 19,9 milijona evrov prihodkov in 20,2 milijona odhodkov, za leto 2018 pa 17,7 milijona evrov prihodkov in odhodkov. V letu 2017 predvideni investicijski odhodki predstavljajo približno 46 odstotkov vseh, v letu 2018 pa 38 odstotkov. V letu 2017 je predlagana namenska zadolžitev v višini 2,5 milijona evrov, predvsem za dokončanje stavbe nove knjižnice, v letu 2018 pa v višini 1,6 milijona evrov, prav tako za načrtovane investicije. Med večjimi so poleg dokončanja nove zgradbe knjižnice sanacija cest po izgradnji komunalne infrastrukture, program sanacije lokalnih cest v obdobju 2017 do 2021, rekonstrukcija Savske ceste do območja zbirnega centra in gramoznice, dokončanje ureditev v Kropi, pločnik v Podnartu in ob Cesti na Jezerca v Radovljici, primarna in sekundarna kanalizacija Kamna Gorica ter več drugih odsekov komunalne infrastrukture in izgradnja komunalne opreme v območju občinskega lokacijskega načrta Brezje.
Občina Radovljica na območju gramoznice Graben načrtuje vzpostavitev lesno predelovalnega centra. V ta namen je bil v letu 2014 sprejet občinski podrobni prostorski načrt. Na včerajšnji seji pa so svetniki potrdili investicijski elaborat vzpostavitve lesno predelovalnega centra in sprejeli osnutek odloka o ugotovitvi javnega interesa za sklenitev javno-zasebnega partnerstva in izvedbi projekta vzpostavitve lesno predelovalnega centra Radovljica – LPC Radovljica. Predmet javno-zasebnega partnerstva je ustanovitev nove pravne osebe, v katero kot družbenika vstopita Občina Radovljica in zasebni partner, ki bo izbran na javnem razpisu v letu 2017, namen pa izgradnja lesno predelovalnega centra Radovljica. Predvideno je statusno javno-zasebno partnerstvo. Vložek občine predstavljajo zemljišča, vložek zasebnega partnerja pa sredstva za izgradnjo lesno predelovalnega centra.
Projekt je posredno povezan tudi z načrtovanim sistemom daljinskega ogrevanja na lesno biomaso Radovljica, za katerega je predvidena ustanovitev zadruge. Ta bo za kotlovnico, ki bo prav tako v gramoznici Graben, odkupovala lesni odpad predelovalnega centra.
Na predlog svetnika Blaža Trčka je občinski svet sprejel sklep s stališčem Občine Radovljica o vpisu pravice do pitne vode v Ustavo RS, ki bo poslan predsedniku Državnega zbora Republike Slovenije.
Občina Radovljica v sodelovanju z JP Komunala Radovljica d.o.o. in Ekologi brez meja kot nacionalno Zero Waste organizacijo začenja s pristopom k mednarodni mreži Zero Waste. S tem na prvo mesto ne postavlja vprašanja, kako se bomo odpadkov znebili, temveč kako bomo preprečili njihovo nastajanje oziroma proizvajali take odpadke, ki jih bo mogoče brez izjeme predelati, reciklirati in ponovno uporabiti. Komunala Radovljica je izdelala posnetek stanja ravnanja z odpadki v občini s predlogom ukrepov za obdobje do leta 2026 za zmanjševanje oziroma nenastajanje odpadkov. Med cilji je v desetih letih zmanjšati skupaj zbrane komunalne odpadke s sedanjih 332 na 300 kilogramov na prebivalca na leto in delež ločeno zbranih odpadkov zvišati na 70 odstotkov. Uresničevanje ukrepov in izvajanje zaveze bo spremljal odbor, sestavljen iz predstavnikov občine, komunalnega podjetja, Ekologov brez meja in nevladne okoljske organizacije. Svetniki so soglašali s pristopom občine k članstvu v mednarodni strategiji Zero Waste in potrdili Zero Waste zavezo Občine Radovljica.
Predsednik Nadzornega odbora občine Drago Finžgar je občinski svet seznanil s poročiloma o opravljenem nadzoru poslovanja KS Lesce in OŠ Antona Janše Radovljica za leto 2015.
Predstavniki Občine Radovljica v Svetu Osnovne šole Staneta Žagarja Lipnica bodo Vesna Koselj, Bine Perič in Tea Beton. Člani Občinske volilne komisije v novem štiriletnem mandatu pa so Karmen Vnučec, predsednica, Jakob Demšar, namestnik predsednice, članice Matilda Reš, Nina Zadravec in Zvonka Fajfar ter namestniki članic Vesna Fister, Franci Kacin in Tina Primc.