Učenci radovljiških osnovnih šol kot ambasadorji prve pomoči v svojem lokalnem okolju
Vsako drugo soboto v septembru že več kot dve desetletji obeležujemo svetovni dan prve pomoči. Ob tej priložnosti je Rdeči križ Slovenije skupaj z Osnovno šolo F. S. Finžgarja Lesce v petek, 10. septembra, pokazal, kako poteka izobraževanje prve pomoči na šoli.
V leški osnovni šoli tako kot v drugih radovljiških šolah poleg krožka prve pomoči že leta organizirajo dneve prve pomoči za vse osmošolce in devetošolce. Gre za dejavnost v okviru projekta Oživimo srce, v katerem poleg občine, Zdravstvenega doma Radovljica in Rdečega križa Slovenije - Območnega združenja Radovljica sodelujejo tudi druge organizacije, vključene v sistem zaščite in reševanja. Med njimi so vsa prostovoljna gasilska društva v občini, Gasilska zveza Radovljica, Društvo GRS Radovljica, Policijska postaja Radovljica, štab civilne zaščite in kranjska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje.
Namen projekta, ki se je začel v letu 2016, je povečati možnost preživetja ob srčnem zastoju na območju občine Radovljica, in zajema usposabljanje prvih posredovalcev in laikov ter vzpostavitev mreže javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev. Ob začetku projekta so bili v občini Radovljica štirje javno dostopni AED, konec lanskega leta pa skupaj 28.
Že nekaj let poteka tudi sistematično učenje prve pomoči učencev zadnje triade osnovnih šol v občini. Na tak način sta vsej generaciji omogočeni pridobitev znanj iz prve pomoči in utrditev le-teh leto pozneje. Od leta 2016 do konca leta 2020 je bilo izvedenih 87 tečajev za laike, od tega 49 za osnovne šole, ter usposobljenih 1.974 laikov, med njimi 1.111 osnovnošolcev.
Znanja in veščine prve pomoči otrokom izboljšujejo zmožnost izogibanja nevarnostim v vsakdanjem življenju in odzivanja v primeru nevarnosti. Rdeči križ Slovenije si že dobro desetletje prizadeva, da bi se prve pomoči v šoli učili vsi učenci, in ne le enkrat v devetih letih, saj je znanje s tega področja treba obnavljati in dograjevati. Po podatkih Mednarodne zveza društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) je prva pomoč že obvezen del šolskega učnega načrta v približno 20 odstotkih držav, v katerih so ustanovljena nacionalna društva Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Poleg tega je usposabljanje iz prve pomoči obvezno za šolsko osebje v približno 27 odstotkih držav.
Foto: Aleš Černivec