Z 20. seje občinskega sveta
Radovljiški občinski svetniki so na včerajšni seji obravnavali rebalans proračuna Občine Radovljica za leto 2021. Pripravljen je bil predvsem zaradi uskladitve prihodkov in odhodkov za rekonstrukcijo radovljiškega kopališča. Občina Radovljica je namreč na letošnjem javnem razpisu ministrstva za šport za sofinanciranje investicij v rekonstrukcije športnih bazenov prejela odločbo o sofinanciranju nadaljevanja prve faze celovite rekonstrukcije radovljiškega kopališča v višini 1,5 milijona evrov, kar je več, kot je bilo predvideno ob pripravi proračuna. Svetniki so rebalans sprejeli na tajnem glasovanju s šestnajstimi glasovi za in šestimi proti.
Sprejeta sta bila dva občinska podrobna prostorska načrta (OPPN).
OPPN za območje osrednjih površin RA 86 Radovljica, Za Gradnikovo (Regijski reševalni center Radovljica) ureja približno 2,5 ha veliko območje na severovzhodnem delu Radovljice, ki je nepozidano in omejeno z obstoječo stanovanjsko pozidavo, prometnicami ter kmetijskimi površinami. Idejna urbanistična arhitekturna zasnova centra z navezavami na širši prostor je bila pridobljena v letu 2016 na podlagi natečaja. Avtor prvonagrajene rešitve Studio Abiro d.o.o. je bil izbran tudi za prostorskega načrtovalca, ureditev območja pa sledi izbrani rešitvi. Predvidene so stavbe, ki so vezane na načrtovane dejavnosti in uporabnike:
- stavba za potrebe programov Prostovoljnega gasilskega društva Radovljica in gasilske zveze;
- stavba za potrebe programov civilne zaščite, Rdečega križa, gorske reševalne službe in službe nujne medicinske pomoči;
- stavba za potrebe policijske uprave;
- stavbi za potrebe dejavnosti javne uprave, izobraževanja ter zdravstva in
- večnamenski stolp.
Z OPPN je predvidena izgradnja objektov z vsemi potrebnimi pripadajočimi površinami ter komunalno opremo. V proračunu za letošnje leto je zagotovljenih 50 tisoč evrov za pridobitev projektne dokumentacije za komunalno opremljenost območja, v proračunu za leto 2022 pa 250 tisoč evrov za začetek gradnje komunalne opreme in za pripravo projektne dokumentacije za objekta za PGD Radovljica in gasilsko zvezo ter za programe civilne zaščite, Rdečega križa, gorske reševalne službe in službe nujne medicinske pomoči. Gradnja obeh objektov je predvidena v obdobju 2023-2027. Ocenjena vrednost projekta znaša 8 milijonov evrov.
OPPN za območje površin za opravljanje verskih obredov in parkov BR 12 – Brezje Bazilika obsega jedro Brezij s kompleksom svetišča. Gre za območje Cerkve Marije Pomagaj – Bazilike, Frančiškanskega samostana, obeh trgov pred cerkvijo, zunanjega oltarja, Plečnikovega parka, novega parka, parkirišča ter nekaterih obstoječih in novih objektov. OPPN določa dopustne gradnje in namembnosti območja. Med novimi gradnjami so predvidene gradnja dvorane pod terenom, nadzidava in dozidava muzeja jaslic, nadzidava romarskega doma, novogradnja na mestu praznega objekta Brezje 76 ob vstopu v park in pripadajočega gospodarskega objekta. Med parkom in cesto sta načrtovana dva nova objekta za storitvene dejavnosti. Travnik v območju zelenih površin bo urejen kot park. Za del območja, predvsem ureditev skupnih površin, bo izveden arhitekturni natečaj.
Izdelavo načrta in potrebnih strokovnih podlag financira Slovensko Marijino narodno svetišče Brezje, ki je pobudnik izdelave OPPN, za del, ki predstavlja javne površine oziroma ceste, tudi za strokovne podlage, pa se sredstva namenja iz proračuna Občine Radovljica.
Na podlagi sprejetega odloka o ustanovitvi organa skupne občinske uprave se bosta Medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu občin Radovljica in Naklo 1. 1. 2022 pridružili še občini Škofja Loka in Medvode. Občinska sveta Občin Naklo in Škofja Loka sta odlok o ustanovitvi organa skupne občinske uprave Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo že sprejela, Občinski svet Občine Medvode pa ga bo obravnaval na seji v mesecu oktobru.
Občine bodo zagotavljale sredstva in druge materialne pogoje za opravljanje nalog organa skupne občinske uprave v dogovorjenem razmerju, ki je določeno glede na število zaposlenih in nalog, opravljenih na območju posamezne občine. Sedežna občina bo Radovljica. V medobčinskem inšpektoratu in redarstvu je predvidenih 13 delovnih mest, dve več, kot je trenutno zaposlenih občinskih inšpektorjev in redarjev v vseh štirih občinah.
Prednost organiziranja služb v skupnih občinskih upravah je finančna spodbuda z zagotavljanjem dodatnih sredstev iz državnega proračuna v deležu 35 odstotkov za plače in druge izdatke ter prispevke delodajalca zaposlenim v skupnih občinskih upravah, povečane za 20 odstotkov. Ocenjeni prihodki iz državnega proračuna skupaj za vse občine bodo letno znašali 140 tisoč evrov.
Občinski svet je oktobra lani ob obravnavi problematike ob postavitvi zapore na Gradnikovi cesti na pobudo svetnika Aljoša Škufce sprejel sklep, naj župan pristopi k takojšnji pripravi sprememb odloka o občinskih cestah. Spremembe naj bi bile pripravljene tako, da bi morala občinska uprava v primerih trajnih ali daljših začasnih sprememb prometnega režima oziroma prometne ureditve na občinskih cestah predhodno pridobiti mnenja pristojnih organov in soglasje občinskega sveta, predvsem kadar ima ta sprememba vpliv na določeno število ljudi oziroma določen odstotek prebivalcev naselja. Občinska uprava je pred pripravo sprememb odloka glede pristojnosti občinskega sveta pri odločanju o konkretnih spremembah prometnega režima na občinskih cestah poskušala pridobiti mnenje Ministrstva za javno upravo in nato Ministrstva za infrastrukturo. V septembru pa je svetnik Aljoša Škufca predlagal obravnavo sprememb odloka, ki jih je pripravil sam. Občinska uprava je predlagano gradivo uskladila s svetnikom in naknadno prejetim mnenjem Ministrstva za infrastrukturo. Na včerjašnji seji so svetniki usklajen odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o občinskih cestah sprejeli. Novost je določba, da o spremembah obstoječe prometne ureditve na občinskih cestah na predlog župana in v skladu z izdelanim elaboratom prometne ureditve predhodno odloča občinski svet, in sicer v primerih prepovedi prometa motornih vozil zaradi ureditve območja za pešce oziroma kolesarje, uvedbe enosmernega prometa, ureditve slepe ceste, in trajne zapore oziroma ukinitve ceste. Pred odločanjem občinskega sveta občinska uprava pozove k posredovanju mnenja krajevno skupnost na območju predvidene spremembe, službe zaščite in reševanja ter policijo. Mirujoč promet pa bo urejen s posebnim občinskim odlokom.
Sprejeta dopolnitev odloka o ustanovitvi Javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica dejavnost zavoda dopolnjuje s kinematografsko. Ta zajema predvajanje filmov v kinematografih, dvoranah in drugih primernih prostorih, tudi v letnih kinematografih, doslej pa je bila posredno opredeljena v več drugih dejavnostih zavoda.
Z osnutkom novega odloka o priznanjih Občine Radovljica so natančneje določeni postopki in kriteriji za podeljevanje občinskih priznanj.
Zakon o socialnem varstvu med storitve socialnega servisa uvršča tudi e-oskrbo - celodnevno povezavo preko osebnega telefonskega alarma oziroma celodnevno varovanje na daljavo, katere stroške pa mora upravičenec poravnati sam. S sprejetim pravilnikom o subvencioniranju socialno varstvene storitve socialnega servisa varovanja na daljavo (e-oskrba) pa je Občina Radovljica e-oskrbo opredelila kot storitev, ki bo za občane subvencionirana iz sredstev občinskega proračuna. E-oskrbo z dovoljenjem Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ponuja Telekom in ni vezana na druge storitve mobilne ali fiksne telefonije. Podpira jo sodobna tehnologija, nameščena na domu uporabnika, ki mu omogoča, da lahko enostavno in hitro pokliče na pomoč. Pomoč organizira usposobljeno zdravstveno osebje v asistenčnem centru, ki deluje 24 ur na dan.
Mesečni strošek naročnine za osnovni paket znaša 24,40 EUR in vključuje fiksno varovalno enoto z zvočnikom, mikrofonom in gumbom za klic ter daljinski prožilec klica, ki ga uporabnik nosi kot zapestnico ali obesek. Ob pritisku na gumb se vzpostavi kontakt z asistenčnim centrom. Ocenjeni letni strošek občine znaša 12 tisoč evrov, odvisen pa bo od števila upravičencev in deleža subvencije, ki bo v prvem letu stoodstoten.
Upravičenci so občani, ki imajo stalno prebivališče v občini Radovljica in tudi dejansko bivajo na območju občine ter potrebujejo podporo pri samostojnem življenju. Med njimi so predvsem starejši od 70 let, osebe s kroničnimi boleznimi in težjimi obolenji, invalidi in osebe s posebnimi potrebami. Postopek za dodelitev subvencije se bo začel na podlagi vloge, ki bo dostopna na spletni strani in v sprejemni pisarni občine. Subvencija bo z odločbo dodeljena za 12 mesecev, z možnostjo podaljšanja. Uporabnik bo z izvajalcem sklenil pogodbo o izvajanju storitve, ob namestitvi opreme pa bo sklenjena tudi tripartitna pogodba o subvencioniranju storitve med uporabnikom, izvajalcem in občino.
Subvencioniranje e-oskrbe so občini predlagala društva upokojencev, saj omogoča, da uporabniki dalj časa samostojno in varno bivajo v domačem okolju, skrajšuje čakanje na pomoč, omili posledice padcev, socialno izključenost, prezgodnje odhode v institucionalno varstvo, obremenitev družin v skrbi za svojce in s tem vpliva na večjo kakovost življenja in bolj varno bivanje na domu.
Občinski svet je za vršilko dolžnosti direktorice Javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica imenoval Kajo Beton za obdobje od 26. 10. 2021. Dan pred tem bo namreč razrešena sedanja direktorica zavoda Nataša Mikelj, ki je s tega položaja odstopila. Imenovana vršilka dolžnosti direktorice bo na tem mestu do imenovanja novega direktorja, za katerega je bil javni razpis objavljen včeraj.