S 17. seje občinskega sveta
Proračuna Občine Radovljica za leti 2017 in 2018 sta sprejeta. Občinski svetniki so ju potrdili na včerajšnji seji. Župan in občinska uprava sta obravnavala vse pripombe občinskega sveta in delovnih teles na osnutka proračunov ter pripombe iz javne razprave o osnutkih proračunov ter se o njih pisno opredelila. Prihodki proračuna za leto 2017, vključno z zadolžitvijo in prenosom razlike iz letošnjega leta, znašajo 20,9 milijona evrov, za leto 2018 pa 17,7 milijona.
Pri načrtovanju odhodkov so bili prednostno upoštevani izpolnjevanje zakonskih obveznosti, nadaljevanje oziroma dokončanje začetih investicij, investicije, ki se sofinancirajo z nepovratnimi sredstvi, in vzdrževanje občinskega premoženja. V letu 2017 predvideni investicijski odhodki predstavljajo 48 odstotkov vseh, v letu 2018 pa 39 odstotkov. Za izgradnjo knjižnice ter druge investicije je v letu 2017 predvidena zadolžitev za 2,5 milijona evrov, v letu 2018 pa za 1,6 milijona evrov.
Večje načrtovane investicije v obeh letih so:
- dokončanje nove zgradbe knjižnice (2,775 milijona evrov),
- primarna in sekundarna kanalizacija ter vodovod Kamna Gorica (1,094 milijona evrov) ter več drugih odsekov komunalne infrastrukture,
- program sanacije lokalnih cest (497 tisoč evrov),
- rekonstrukcija Savske ceste do območja zbirnega centra v Radovljici (458 tisoč evrov),
- rekonstrukcija Ceste za Verigo v Lescah (362 tisoč evrov),
- energetska sanacija vrtcev v Radovljici in Kropi (291 tisoč evrov),
- dokončanje komunalnih ureditev v Kropi in na Brezovici (281 tisoč evrov),
- izgradnja komunalne opreme v območju občinskega lokacijskega načrta Brezje (258 tisoč evrov),
- izgradnja pločnika ob Cesti na Jezerca v Radovljici s sočasno obnovo vodovoda (234 tisoč evrov),
- sanacija cest po izgradnji komunalne infrastrukture (145 tisoč evrov),
- izgradnja pločnika v Podnartu s sočasno obnovo kanalizacije (140 tisoč evrov),
- zamenjava strehe na Klinarji hiši v Kropi (116 tisoč evrov) in
- obnova obzidja v grajskem parku v Radovljici (100 tisoč evrov),
Odlok o ugotovitvi javnega interesa za sklenitev javno-zasebnega partnerstva in izvedbi projekta vzpostavitve lesno predelovalnega centra Radovljica – LPC Radovljica je občinski svet sprejel tudi v drugi obravnavi. Za vzpostavitev lesno predelovalnega centra na območju gramoznice Graben je bil v letu 2014 že sprejet občinski podrobni prostorski načrt, na seji občinskega sveta v mesecu oktobru pa tudi investicijski elaborat vzpostavitve lesno predelovalnega centra. Namen javno-zasebnega partnerstva je izgradnja lesno predelovalnega centra preko ustanovitve nove pravne osebe, v katero bosta kot družbenika vstopila Občina Radovljica in zasebni partner, ki bo izbran na javnem razpisu v letu 2017. Vložek občine predstavljajo zemljišča, vložek zasebnega partnerja pa sredstva za izgradnjo lesno predelovalnega centra. Projekt bo posredno povezan tudi z načrtovanim sistemom daljinskega ogrevanja na lesno biomaso Radovljica, za katerega je predvidena ustanovitev zadruge. Ta bo za kotlovnico, ki bo prav tako v gramoznici Graben, odkupovala lesni odpad predelovalnega centra.
Svetniki so obravnavali še osnutka odlokov o podelitvi koncesij za izvajanje dveh gospodarskih javnih služb ravnanja z odpadki: obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov z območja občine Radovljica. Obe službi trenutno na podlagi pogodbe s Komunalo Radovljica (kot izvajalcem javne službe zbiranja in odvoza komunalnih odpadkov) izvaja javno podjetje JEKO-IN, ki je tudi upravljavec odlagališča Mala Mežakla na območju občine Jesenice. To razmerje pa bo na podlagi obravnavanih odlokov s podelitvijo koncesije usklajeno še z zakonom o gospodarskih javnih službah.
Povprečne gradbene cene stanovanj in povprečni stroški komunalnega urejanja stavbnih zemljišč bodo v letu 2017 usklajeni s povprečnim indeksom za stanovanjsko gradnjo, ki znaša 1,009. Povprečne gradbene cene stanovanj in stroške komunalnega urejanja občine lahko uporabljajo za določanje vrednosti nepremičnin brez cenitve, vendar le do vrednosti 10 tisoč evrov. Vrednost točke za izračun občinske takse bo v letu 2017 višja za 1,4 odstotka. Povišanje ustreza napovedi inflacije za leto 2017. Sklep o potrditvi višine najemnin grobov in cen pokopaliških storitev za leto 2017 pa ne spreminja sedanjih najvišjih cen najemnin in storitev, s katerimi morajo upravljalci pokriti stroške urejanja pokopališč, vzdrževanja objektov ter potrebne investicijske posege.
Na predlog izvajalca Doma dr. Janka Benedika Radovljica je občinski svet soglašal z malenkostnim znižanjem cene socialnovarstvene storitve pomoč na domu. Od 1. januarja bo skupna cena socialne oskrbe nižja za 0,44 odstotka, cena, ki jo plača uporabnik, pa bo nižja za 0,54 odstotka. Tako bo skupna cena ure oskrbe na domu na delavnik 18,27, v nedeljo 25,01 in na dan državnih praznikov 26,70 evra. Subvencija Občine Radovljica k ceni storitve znaša 80 odstotkov. Strošek uporabnika, ki plača 20 odstotkov cene neposredne socialne oskrbe na domu, za uro na delavnik bo 3,65, v nedeljo 5,13 in na dan državnih praznikov 5,48 evra. Razlogi za znižanje cene so v nižjih stroških dela in amortizacije. Socialnih oskrbovalk, ki nudijo pomoč uporabnikom, pretežno starejšim pa tudi invalidom in kronično bolnim, je 10. Število uporabnikov raste; v letu 2013 jih je bilo povprečno 50, v letu 2014 53, v letu 2015 pa 74.
Občinski svet je sprejel sklep, da pozove vlado in državni zbor k zavrnitvi ratifikacije trgovinsko-investicijskih sporazumov TTIP, CETA in TISA. S tem se je pridružil večjemu številu slovenskih občin, ki zagovarjajo, da je treba pri sprejemanju tako pomembnih mednarodnih sporazumov upoštevati najmanj načelo transparentnosti in vključevanja javnosti.
Predsednik Nadzornega odbora občine Drago Finžgar je občinskemu svetu poročal o opravljenih nadzorih zaključnega računa, razpolaganja s premoženjem občine in v Javnem zavodu Turizem Radovljica.