Svet opraševalcev v Čebelarskem muzeju
Čebelarski muzej Radovljica vabi na odprtje projekta Svet opraševalcev, ki bo v petek, 22. aprila 2022, ob 10. uri v Baročni dvorani Radovljiške graščine. Na Svetovni dan Zemlje, 22. aprila, bo v Čebelarskem muzeju tudi dan odprtih vrat, od 10. do 18. ure bo vstop prost.
Projekt predstavlja zanimiv in raznolik svet opraševalcev ter pojasnjuje medsebojne odnose med opraševalci in rastlinami, ki jih ti oprašujejo. V sodobnem svetu se zanimanje za čebele povečuje, ne samo zaradi njihovega pomena pri opraševanju rastlin, temveč tudi zaradi vse večjega zavedanja o njihovi ogroženosti. Vendar opraševalke niso samo medonosne čebele, nepogrešljive so tudi druge žuželke: čmrlji, čebele samotarke, metulji in naključni obiskovalci cvetov.
Ohranjanje in varstvo okolja ter gospodarstvo mnogih območij planeta Zemlja so bistveno odvisni od vsestranske množične prisotnosti zdravih opraševalcev, saj nam med drugim zagotavljajo tudi potrebno hrano. In vendar v nekaterih delih sveta ni več dovolj opraševalcev, zato je bil to vlogo prisiljen prevzeti človek, s cvetnim prahom in čopičem v rokah. Odgovori, zakaj se to dogaja in kaj lahko pri tem storimo, so v novi monografiji Svet opraševalcev avtorjev dr. Petre Bole, Ivana Esenka in dr. Andreja Šaleharja, na razstavi in v pedagoško-interaktivnih vsebinah v Čebelarskem muzeju Radovljica. Monografijo so izdali Muzeji radovljiške občine.
Čebelarski muzej v Radovljici že od leta 1959 predstavlja naravno in kulturno dediščino čebelarstva, med drugim avtohtono kranjsko čebelo (Apis mellifera carnica), različna bivališča čebel, čebelarske pripomočke in orodja, izvirno čebelarsko literaturo, trgovino s kranjsko čebelo po svetu, čebelje pridelke in obrti, povezane s čebelarstvom ter pomembne čebelarje, med njimi Antona Janšo. Veliko bogastvo muzeja je obsežna zbirka poslikanih panjskih končnic. Čebele si lahko ogledate v opazovalnem panju in doživite interaktivno pustolovščino po muzeju.
Leta 2021 so postavili novo stalno razstavo »Živeti skupaj. O čebeli in človeku«, ki je zasnovana celostno in interdisciplinarno. Sloni na treh stebrih – dediščini, doživetju in izobraževanju. Poudarek je na sodobni interpretaciji muzejskih predmetov z več interaktivnimi vsebinami in predstavitvi novih vsebin čebelarske dediščine.
Muzeji radovljiške občine, Linhartov trg 1, 4240 Radovljica, www.mro.si