Čebelarskemu muzeju Valvasorjeva nagrada za enkratne dosežke
Slovensko muzejsko društvo je na mednarodni muzejski dan 18. maja razglasilo prejemnike Valvasorjevih odličij za leto 2021 na področju muzejstva. Med prejemniki Valvasorjeve nagrade za enkratne dosežke je tudi dr. Petra Bole, avtorica razstave in vodja projekta, s sodelavci za novo stalno razstavo v Čebelarskem muzeju Živeti skupaj. O čebeli in človeku.
Kot je zapisala Komisija za Valvasorjeva odličja, nagrajena celostno zasnovana in interdisciplinarna razstava poudarja znanje, potrebno za spoznavanje in poglabljanje v bogato naravno in kulturno dediščino čebelarstva, ter sloni na treh stebrih – dediščini, izobraževanju in doživetju. Poudarek je na sodobni interpretaciji muzejskih predmetov z več interaktivnimi vsebinami in predstavitvi različnih vsebin čebelarske dediščine. V prepletu razmerij in odnosov razstava ponuja na ogled različne oblike sobivanja čebele, človeka, narave, zgodovine in dediščine ljudske umetnosti. Predstavlja značilna čebelja bivališča, od panjev do čebelnjaka, čebelarsko orodje in pripomočke, pripoveduje o pomenu in ogroženosti medonosnih čebel in drugih opraševalcev ter obiskovalce seznanja z bogato čebelarsko literaturo in pomembnimi čebelarji. Poudarja pomen in življenje kranjske čebele, ki jo je mogoče spoznati tudi od blizu v opazovalnem panju. Na razstavi dobimo vpogled v gospodarsko vlogo čebelarjenja, trgovino s kranjsko čebelo ter v obrtno in industrijsko dejavnost, ki temelji na čebelarstvu in njegovih izdelkih. Posebno pozornost pritegneta prikaz in interpretacija največje zbirke poslikanih panjskih končnic, izjemne dediščine ljudske umetnosti.
Sistematično, dinamično, vsebinsko široko in strokovno postavljena razstava hkrati povezuje dediščino čebelarstva s sodobno globalno problematiko; izpostavljena je kranjska čebela kot ogrožena vrsta, to pa lahko vpliva na prihodnost človeka.
Nova razstava v Čebelarskem muzeju predstavlja prostor na stičišču preteklosti in sedanjosti, ki se aktivno odziva na različne potrebe sodobnega časa. Ob vsebinski kakovosti, celovitosti, interdisciplinarnosti in oblikovni podobi razstava namenja pozornost pedagoškim vsebinam in ranljivim skupinam. Čebelarska dediščina je poglobljeno predstavljena tudi v slovenski in angleški obrazstavni monografiji.