Odkrita spominska plošča na rojstni hiši Uroša Žuna
Župan Ciril Globočnik, veleposlanik Jernej Videtič, v.d. vodje Sektorja za človekove pravice na Ministrstvu za zunanje zadeve, in predstavnica veleposlanika države Izrael Maja Kutin so danes odkrili spominsko ploščo na rojstni hiši radovljiškega pravnika in pedagoga Uroša Žuna na Linhartovem trgu 14.
Uroš Žun (1903-1977) se je proslavil leta 1940, ko je kot obmejni policijski komisar v Mariboru kljub drugačnim navodilom in za ceno svoje dobrobiti ter dobrobiti svoje družine dovolil vstop v državo skupini 16 judovskih deklet, ki so pribežale iz Avstrije. Tudi z nadaljnjo pomočjo jim je omogočil rešitev pred holokavstvom, ki se je tedaj že izvajal. Za to plemenito dejanje mu je država Izrael leta 1987 podelila častni naziv Pravičnik med narodi. Enak častni naziv je poleg Žuna zaradi pogumnih in požrtvovalnih dejanj v reševanju Judov pred holokavstom prejelo še šest Slovencev. Ime Uroša Žuna širši javnosti in tudi Radovljičanom še ni dovolj poznano. Zato je Občina Radovljica v začetku letošnjega leta sprejela pobudo Ivana Martelanca, upokojenega diplomata, da pred 110-to obletnico rojstva Uroša Žuna na njegovi rojstni hiši v Radovljici namesti spominsko ploščo. Ivan Martelanc je sam pridobil vsa soglasja in tudi sponzorske prispevke za izdelavo table ter s tem uspešno zaključil še enega od svojih številnih projektov za ohranjanje spomina na rojake slovenskega rodu, uveljavljene v tujini.
Za radovljiško zgodovino je bil pomemben tudi oče Uroša Žuna, Valentin Žun (1873-1918), ki je bil leta 1908 za svoj prispevek na kulturnem, prosvetnem in političnem področju imenovan za častnega občana Radovljice. Valentin Žun je bil višji davčni nadzornik in finančni komisar; leta 1904 je bil izvoljen v občinski odbor in si med drugim prizadeval, da je Radovljica dobila vodovod.