Ledinska imena v KO Dobrava in Zaloše
Domača poimenovanja njiv, travnikov, gozdov, potokov in vseh drugih elementov kulturne krajine so pomemben del naše nesnovne kulturne dediščine. Skupaj s hišnimi imeni so temeljni nosilec lokalnih narečij, hkrati pa so pričevalec o naravnih in nekdanjih družbenih razmerah v prostoru, kjer so ljudje živeli in delali. Zaradi vedno manjše povezanosti in odvisnosti človeka od naravnega okolja ter izrazite modernizacije kmetijstva ledinska imena izginjajo v pozabo.
V občini Radovljica je bil lani izdan prvi zemljevid ledinskih imen za območje KO Češnjica in Kropa, konec lanskega leta pa je luč sveta ugledal že drugi. Obsega območje katastrskih občin Dobrava in Zaloše, torej prikazuje ledinska imena na območju med potokom Lipnico in Savo od Mišač do Podnarta. Imena so bila zbrana s pomočjo starejših domačinov ter dodatno preverjena na dveh srečanjih s krajani obravnavanega območja. Tiskani zemljevid bo domačinom od. 15. januarja dalje brezplačno na razpolago na Občini Radovljica in v Knjižnici A. T. Linharta Radovljica, poleg tega pa še na sedežu KS Podnart in v Društvu upokojencev Podnart. Na zemljevidu so vsa imena zapisana v narečju, saj bodo le v domačem govoru ohranila svojo pristno podobo.
Na obravnavanem območju je bilo zbranih 268 ledinskih imen, ki so obeležena tudi na čezmejnem portalu ledinskih imen www.ledinskaimena.si, kjer so prikazana zbrana imena na Gorenjskem in slovenska ledinska imena na avstrijskem Koroškem.
Namen projekta ni bil samo zbrati in obeležiti imena, temveč lokalno prebivalstvo osvestiti o pomenu ledinskih imen, zato naj bo pričujoči članek hkrati tudi vzpodbuda k oživitvi imen, ki jih lahko, četudi se ne ukvarjamo več s kmetijstvom, uporabljamo ob naših prostočasnih dejavnostih v domačem okolju. Projekt se bo nadaljeval tudi v letu 2023 predvidoma na območju katastrskih občin Ljubno, Peračica in Brezje.
Klemen Klinar