Srečanje na biodinamičnem učnem vrtu z Ekopraznikom in kolesarskim izletom
Na včerajšnjem srečanju na biodinamičnem učnem vrtu pri osnovni šoli v Radovljici so ob zaključku pete vrtnarske sezone povezali več akcij okoljskega ozaveščanja: Ekopraznik, tradicionalni kolesarski izlet pred dnevom brez avtomobila in predstavitev aktivnosti za zmanjševanje količin odpadkov v okviru projekta Očistimo Slovenijo 2018. Tako so združili prizadevanja za trajnostno mobilnost, zmanjševanje odpadkov, spodbujanje telesne aktivnosti in kakovostne prehrane, kar vse prispeva k ohranjanju zdravja, okolja in narave.
Na vrtu so predstavili nov čebelnjak, ki ga je v počastitev prvega svetovnega dneva čebel postavilo Čebelarsko društvo Radovljica. Občina je zagotovila sredstva za material, čebelarji pa so čebelnjak postavili s prostovoljnim delom. Kot je povedal predsednik Čebelarskega društva Radovljica Janko S. Stušek, so v ta namen opravili 265 ur dela. Panjske končnice so prispevali učenci čebelarskih krožkov osnovnih šol Lesce in Bled. Župan Ciril Globočnik se je čebelarjem zahvalil za njihov prispevek k ozaveščanju mladih o pomenu čebel.
Osnovni šoli A. T. Linharta in Antona Janše Radovljica bosta z letošnjim šolskim letom svojim učencem poleg vrtnarskega lahko ponudili tudi čebelarski krožek. Redni obiskovalci vrta, predvsem otroci, pa bodo pridobili še bolj jasen vpogled v naravo in pomembnost čebel pri pridelavi hrane ter ohranjanju biotske pestrosti. Hkrati je nova pridobitev dodatna spodbuda za tesno sodelovanje in povezovanje s Čebelarskim centrom Gorenjske v Lescah, kjer ima svoj sedež tudi Semenjalnica, ekološka hranilnica semen. Na vrtu pa se bodo še posebej trudili, da bodo novim stanovalkam namenjali raznoliko pašo s sejanjem in sajenjem medovitih rastlin, je povedala dr. Maja Kolar, pobudnica projekta ureditve biodinamičnega vrta v Radovljici.
Na Ekoprazniku so v sodelovanju z Združenjem ekoloških kmetov Gorenjske svoje pridelke in izdelke na stojnicah ponudili ekološki in biodinamični kmetje. Namen je, da se lokalni ekološki kmetje s svojo ponudbo predstavijo prebivalcem ter vzpostavijo trajnostno sodelovanje, kot je npr. tedenska dobava zabojčkov ekološke hrane.
V okviru projekta Očistimo Slovenijo 2018 so sodelovali tudi Komunala Radovljica, ki je predstavila svoje aktivnosti na področju zmanjševanja količine odpadkov in ustreznega ravnanja z odpadki v gospodinjstvih, zbiranje odpadnega olja in kompostiranje, ter prodajalna Ekovital in kmetija Matiček, kjer je možno kupovati s ponovno uporabljeno embalažo. Seznam takšnih ponudnikov je zbrala prostovoljka Tereza Kouřilova. V Radovljici s ponovno uporabljeno embalažo lahko kupite čistila v trgovinah Suzana in Ekovital, med, medeni liker, žganja, olje, suho sadje in oreške ter fižol v zrnju v Trgovini 1873 in vino v Vinoteki Sodček. V Lescah na tržnici pred kmetijsko zadrugo v vrnjeno embalažo jogurt polni kmetija Pr' Beravs, kmetija Matiček pa olje, kis, semena in piškote.
Na srečanju so obiskovalci lahko poskusili jedi, ki so jih iz zelenjave, pridelane na biodinamičnem vrtu po smernicah Demeter, pripravili dijaki Srednje gostinske in turistične šole Radovljica. Z njimi so se okrepčali tudi kolesarji po 15. izletu pred dnevom brez avtomobila. V spominsko knjigo se jih je vpisalo 113.Tudi letos je občina izlet organizirala s Športno zvezo Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje, udeležencem pa se je pridružil radovljiški policist na kolesu in člani skupine Prava smer. Trasa izleta je bila tokrat speljana tudi po ulicah Radovljice in Lesc, kjer je občina letos v skladu s celostno prometno strategijo izvedla več ukrepov za umiritev motornega prometa in večjo varnost ter prijaznost prometa za kolesarje in pešce, kar omogočajo območja umirjenega prometa, cone 30 ter souporaba voznih pasov. Z uvedbo enosmernih ulic pa so bila pridobljena tudi dodatna parkirna mesta, ne da bi posegali na zelenice.