Informacije in priporočila
Na Občini Radovljica smo danes začeli sprejemati klice na telefonski številki 04 537 23 39, ki je namenjena občanom, ki so oboleli, so v domači oskrbi, pa nimajo pomoči svojcev, sosedov, prijateljev. Na telefonsko številko lahko ob delovnikih med 8. in 15. uro sporočijo, če potrebujejo hrano in druge nujne zadeve, kot so zdravila. Občina bo to pomoč zagotovila v sodelovanju z OZRK Radovljica. Občanke in občane prosimo, da so v svojem okolju pozorni na morebitne stiske soljudi. Prepričani smo, da tudi tokrat lahko računamo na solidarnost in medsebojno pomoč
Občina bo k sodelovanju pritegnila tudi mladinske organizacije, da pozovejo zdrave mlade, ki bi bili pripravljeni sodelovati kot prostovoljci v primeru povečanih potreb po nujnem oskrbovanju obolelih prebivalcev in nujnem varstvu otrok.
Občanke in občane ponovno pozivamo, da v čim večji meri ostanejo doma in se ne družijo. Doma, še posebej v skupnih prostorih večstanovanjskih objektov, poskrbite za pogosto zračenje prostorov in čiščenje ključnih površin, kjer je veliko dotikov (kljuke, mize, sanitarije ipd.).
Vsa športna in otroška igrišča, ki so omejena z ograjo, bodo zaprta, k čemur pozivamo njihove upravljalce, prav tako se izogibajte druženju na odprtih igriščih. Izhodi v naravo so priporočljivi, vendar se izogibajte stikom z drugimi.
Začasna prepoved ponudbe in prodaje blaga in storitev
Vlada je z odlokom začasno prepovedala ponudbo ter prodajo blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije. Sem se uvrščajo nastanitvene, gostinske, velnes, športnorekreacijske, kinematografske, kulturne, frizerske, kozmetične in pedikerske storitve, storitve iger na srečo in druge podobne dejavnosti.
Iz začasne prepovedi je izvzeta ponudba ter prodaja blaga in storitev potrošnikom na daljavo ter naslednje dejavnosti:
- prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji;
- lekarne;
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki;
- program vrt in kmetijstvo v prodajalnah;
- kmetijske prodajalne;
- bencinske servise;
- banke;
- pošte;
- dostavne službe;
- trafike in kioske za prodajo časopisov in revij ter
- druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.
Nacionalni inštitut za javno zdravje bo jutri izdal priporočila glede števila potrošnikov, ki so glede na kvadraturo lahko naenkrat prisotni v posameznem poslovnem prostoru.
Kako praktično ravnati s kupljeno hrano, ko jo prinesemo iz trgovine
Pri hrani oziroma živilih, ki jih kupimo v trgovini, je treba vzdrževati visoko stopnjo higiene. Ko pridemo iz trgovine, so zato potrebni naslednji koraki:
- ko vstopimo skozi vhodna vrata stanovanja, vrečko, ki jo prinesemo iz trgovine, odložimo v predsobi,
- nato si v kopalnici skrbno umijemo roke ter si jih razkužimo,
- vrnemo se v predsobo po vrečko, jo nesemo v kuhinjo, dnevni prostor ter iz nje zložimo hrano oziroma živila,
- vrečko odnesemo nazaj v predsobo,
- ponovno si umijemo ter razkužimo roke.
Splošna priporočila glede obiska trgovin za zmanjšanje možnosti stikov in posledično preprečevanje okužbe s koronavirusom:
- nakupe in druge nujne opravke naj opravijo samo popolnoma zdravi,
- v trgovino gremo, ko je res nujno, nakup naj opravi en član družine,
- v trgovini se dotikamo samo tistih živil, ki jih nameravamo kupiti,
- predlagamo uporabo drugih kanalov nakupa, kot je spletna prodaja, ter preučitev možnosti, da nakup namesto nas opravi nekdo drug in dostavi nakupljeno.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poudarja, da zalog v prehrani ne primanjkuje, so pa lahko najbolj ranljive skupine – to so starejši prebivalci - kljub temu v težavah, zato jim skušajmo pomagati in namesto njih opravimo nakup na varen način.