Razglas velike požarne ogroženosti, odziv prostovoljcev, pravilno ravnanje z odpadki, psihosocialna pomoč…
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja od 20. marca 2020 na območju celotne države. Razglas ne velja za območja s snežno odejo.
Z dnem razglasitve velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.
Pristojni organi bodo v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja izvajali poostren nadzor.
Nabor dodatnih prostovoljcev
Odziv polnoletnih mladih na poziv mladinskih organizacij k prostovoljstvu je velik. Vsem, ki ste v teh dneh izrazili pripravljenost pomagati pri dostavi nujnih potrebščin na dom, pripravi paketov pomoči in nujnem varstvu otrok, se iskreno zahvaljujemo. Podatke o prostovoljcih sproti posredujemo OZRK Radovljica, ki vas bo pozvalo k sodelovanju v primeru povečanih potreb po pomoči. Za zdaj jo v celoti še izvajajo prostovoljke Rdečega križa. Danes so med drugim poskrbele za razdelitev hrane iz sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim, pa tudi iz zalog radovljiških vrtcev in šol ter solato, ki jo je doniral McDonald's.
Z OZRK Radovljica smo se tudi dogovorili, da bodo račune za hrano, ki jo dostavljajo občanom, ki ne morejo sami nakupovati v trgovini, izdajali Občini Radovljica, ta pa bo račune izdala potrošnikom. Občina bo povrnila tudi stroške, do katerih so prostovoljci upravičeni na podlagi zakona (potni stroški, prehrana).
Ponovno o pravilnem ravnanju z odpadki
Občane pozivamo, da pravilno ravnajo z odpadki, ki nastajajo zaradi zaščite pred okužbo s koronavirusom, in odpadki oseb, ki kažejo znake bolezni. Opozorjeni smo bili namreč o uporabljenih papirnatih robcih in rokavicah za enkratno uporabo, odvrženih v stanovanjski soseski v Radovljici na tla. Tako ravnanje lahko pospeši širjenje okužb s COVID-19, zato ponavljamo, kako pravilno ravnati z odpadki.
Odpadki oseb, ki kažejo znake bolezni koronavirusa, vključno z materialom za enkratno uporabo, ki ga uporablja bolna oseba in njeni negovalci (na primer rokavice, robci in maske) ter, kadar je to primerno, osebna zaščitna oprema zdravstvenega osebja (v primeru obiska bolnika če to ni drugače urejeno), odložijo v plastično vrečko za smeti, nameščeno v prostoru. Plastično vrečko je treba tesno zapreti (zavezati, zalepiti) tako, da raztresanje vsebine odpadkov ni možno. Zaprto vrečo je treba nato odložiti v posodo za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov in nikakor ne v zabojnike, namenjene zbiranju ločenih frakcij odpadkov - biološki odpadki, embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov, ki se po sistemu od vrat do vrat zbirajo pri uporabnikih. Prav tako rokavice iz lateksa ali podobnih materialov, ki se uporabljajo za nakupe ali druge namene, niso embalaža in zato ne sodijo v posodo za embalažo.
Navodila za delovne organizacije v zvezi z novim koronavirusom SARS-CoV-2
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili informacije za delovne organizacije v zvezi z novim koronavirusom in navodila za preprečevanje širjenja okužbe. Vse informacije najdete na naslednji povezavi
Psihosocialna pomoč
V trenutni epidemiološki situaciji se pričakuje povečana potreba prebivalcev po psihosocialni podpori. Zato Zdravstveni dom Radovljica v okviru našega Zdravstveno vzgojnega centra prebivalcem omogočena tovrstno pomoč v obliki svetovanja po telefonu. Izvaja jo psihologinja Maša Širnik. Dosegljiva je po telefonu številka 040 324 805 vsako sredo med 7. in 15. uro
Nevladna humanitarna organizacija Ozara Slovenija pa ima na Jesenicah s širšo okolico že več let pisarno za informiranje in svetovanje za ljudi s težavami v duševnem zdravju. Ker se zavedajo, da trenutna situacija prinaša ogromno stisk ljudi, kar opažajo tudi s strani njihovih uporabnikov, so pripravljeni pomagati in prisluhniti tudi ostalim občanom Jesenic in ostalih občin Zgornje Gorenjske, ki bi si želeli pogovora. V smeri prizadevanj za preprečevanje in obvladovanje širjenja okužb zaradi novega koronavirusa je izvajanje njihovih programov omejeno na psihosocialno pomoč in informiranje preko telefona in elektronske pošte. Pokličete jih lahko od ponedeljka do petka med 8. in 15. uro na telefonski številki 031 758 063 ali 04 583 6200 ali pišete na elektronski naslov: maja.kuncic@ozara.org.
Prepoved izvajanja rednih in periodičnih dimnikarskih storitev v času epidemije