Telefonska linija za psihološko svetovanje
Ker se v času epidemije povečuje potreba po psihosocialni pomoči prebivalcem, je Zdravstveni dom Radovljica na pobudo Nacionalnega inštituta za javno zdravje omogočil psihološko svetovanje po telefonu. Za telefonske pogovore je vsako sredo na voljo psihologinja Maša Širnik. Pokličete jo lahko med 7. in 15. uro na telefonsko številko 040 324 805.
V teh nepredvidljivih časih, ko je večino naših življenj na glavo obrnila epidemija, je normalno, da občutimo nekaj tesnobe, poudarjajo v Zdravstveno vzgojnem centru ZD Radovljica. To je sila neprijetno čustvo, ki pa je v osnovi nenevarno in lahko tudi uporabno, saj nas opozarja na nevarnost in nas aktivira. Normalno in koristno je, da smo trenutno nekoliko bolj zaskrbljeni za svoje zdravje. Težava nastane, ko tesnobo občutimo prepogosto ali je preveč intenzivna. Takrat lahko pomembno vpliva na kakovost našega življenja, na spanje, apetit in splošno funkcioniranje.
Če menite, da so občutki tesnobe postali moteči, jih lahko poskusite zmanjšati z nekaj enostavnimi pristopi. Pri zmanjšanju tesnobe nam lahko pomagajo: umirjeno dihanje, telovadba, poslušanje glasbe, osredotočanje na »tukaj in zdaj,« določitev samo trideset minut v dnevu, ko bomo premišljevali o svojih skrbeh, ali pogovor s prijateljem, priporočajo strokovnjaki.
Telefonski razbremenilni pogovori
Center za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Kranj je vzpostavil možnost telefonskih razbremenilnih pogovorov za vse, ki so se zaradi ukrepov ob razglašeni epidemiji znašli v duševni stiski – so pretirano zaskrbljeni, tesnobni, doživljajo več napetosti doma ali so v stiski zaradi osamljenosti v času izolacije. Pokličete lahko na 030 450 664 ali 030 450 665 od ponedeljka do petka med 9. in 12. uro ter 16. in 19. uro.
Namen telefonskega svetovanja je nudenje osnovne psihološke podpore prebivalcem v lokalni skupnosti v času epidemije. Telefonska podpora se odvija v obliki razbremenilnih pogovorov, ni pa namenjena poglobljeni (psihoterapevtski ali psihiatrični) obravnavi. Svetovalci na telefonu so psihologi ali drugi ustrezno usposobljeni zdravstveni (so)delavci, z delovnimi izkušnjami na področju duševnega zdravja.
Več informacij glede psihosocialne pomoči je na voljo tudi na spletni strani Zdravstvenega doma Kranj oziroma na spletni strani koordinatorja mreže telefonskih svetovalcev, tj. Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Na Facebook strani Centra za krepitev zdravja pa strokovnjaki (kineziologi in fizioterapevti) redno objavljajo vadbe, ki so namenjene širokemu krogu ljudi, in vsebine, ki so namenjene vsem prebivalcem za razbremenitev in sprostitev.