Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb
Novi Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb določa obvezno razkuževanje opreme v skupnih prostorih v ali ob večstanovanjski stavbi najmanj dvakrat dnevno. Zlasti se mora najmanj dvakrat dnevno razkuževati:
- kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo,
- ograje v večstanovanjski stavbi,
- stikala za upravljanje in kabine dvigala,
- stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe,
- oprijemala in druga oprema, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.
To je dodatni ukrep, ki lahko skupaj z drugimi preventivnimi ukrepi še dodatno zmanjša verjetnost prenosa bolezni. Minister za zdravje je poudaril, da je ukrep dobronameren, in priporočil, naj ga tako upravniki kot stanovalci poskušajo izvajati z nekaj iznajdljivosti. Nasvete za razkuževanje večstanovanjskih stavb je že pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, navodila za pomoč upravnikom pa tudi Mestna občina Ljubljana.
Nasveti NIJZ za razkuževanje večstanovanjskih stavb
Nacionalni inštitut za javno zdravje za razkuževanje svetuje uporabo 0,1% raztopine natrijevega hipoklorita: npr. parfumirana Varikina, Šampionka Renče, ki je 4% raztopina natrijevega hipoklorita. Razredčino 0,1% raztopine dobimo tako, da zmešamo 250 ml te varikine in 9750 ml vode. Na ta način dobimo 10 litrov 0,1% raztopine. Količino raztopine, ki jo pripravimo, prilagodimo potrebam(npr. za 1 liter 0,1% raztopine je pri uporabi te varikine razmerje 25 ml varikine in 975 ml vode).
Svetujejo uporabo neodišavljenih preparatov. Zgoraj navedeno parfumirano varikino priporočajo le zato, ker ima znano - deklarirano vrednost deleža natrijevega hipoklorita. Ta podatek je namreč osnova, da lahko pripravimo našo ciljno raztopino, ki ima razkužilni učinek (0,1%).
Oseba, ki izvaja dezinfekcijo naj bo zaščitena z zaščitno haljo, zaščitnimi rokavicami in masko ter z zaščito za oči. Upošteva naj vsa opozorila proizvajalca glede zaščite sebe in drugih ter primernost sredstva za materiale na katere ga bo nanašala.
Priporočajo nanašanje z razpršilko (razen na stikala, te naj prebrišejo) in pustimo, da se posuši. Ves čas zagotavljamo maksimalno možno zračenje, ki ga lahko dosežemo v prostoru, kjer to izvajamo.
Površine, ki se jih pogosto dotikamo z rokami nudijo večjo možnost prenosa povzročiteljev bolezni. Ker se koronavirus prenaša kapljično in tudi preko onesnaženih površin, tak ukrep še dodatno lahko zmanjša možnost okužbe. Seveda pa moramo še vedno upoštevati vse ostale ukrepe za preprečevanje okužbe, kot so naslednji preventivni ukrepi:
- Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi.
- Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
- V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
- Upoštevamo pravila higiene kašlja.
- Redno si umivamo roke z milom in vodo.
- Če voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%.
- Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
- V dvigalu se vozimo posamično oziroma ljudje, ki živijo skupaj; ne približujemo se osebam na stopnišču na manj kot 1,5 m razdalje.
Razkuževanje samo za nekaj časa odstrani povzročitelje bolezni, dokler jih nekdo ponovno ne nanese. Zato svetujejo, da upoštevate tudi preventivne ukrepe za vzdrževanje dvigal in stopnišč, dostopne na naslednji povezavi.
Navodila Oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Mestne občine Ljubljana za pomoč upravnikom večstanovanjskih stavb
Razkuževanje se v skladu z nasveti NIJZ in Urada za kemikalije o razkuževanju v večstanovanjskih stavbah, izvede tako, da:
»površine očistite z navadnim detergentom in jih razkužite s proizvodi za dezinfekcijo, ki imajo (na etiketi ali v navodilih) navedeno protivirusno delovanje. Pri njihovi uporabi dosledno upoštevajte navodila za uporabo, saj v nasprotnem primeru dezinfekcija ne bo učinkovita. Kot priročno sredstvo za dezinfekcijo lahko uporabljate tudi 0.05%-0,1% raztopino natrijevega hipoklorita (varikina). Poleg razkuževanja poskrbite tudi za zračenje prostorov.«
Virus uničimo s čiščenjem z milom, detergentom in drugimi razmaščevali, s sredstvi za dezinfekcijo površin in opreme, s pregrevanjem nad 60 stopinj Celzija. Sicer pa virus izven telesa propade v nekaj urah, v zanj idealnih primerih na hladnih in gladkih površinah pa po nekaj dneh.
Prva izbira za uničevanje virusa na različnih materialih je torej temeljito čiščenje z detergenti.
Razkuževanje izvedemo z namenskimi razkužili – sredstvi za dezinfekcijo površin in opreme – ki jih ponujajo različni dobavitelji, ki jih najdete na spletu.
Če ni na voljo namenskih razkužil uporabimo priročna razkužila:
- belila, kot je na primer varikina/arekina, ki jih dobimo v trgovinah in pripravimo po navodilu NIJZ, ali pa vodikov peroksid, ki ga dobimo v lekarni;
- alkoholni pripravki z več kot 60% vsebnostjo alkohola, kot so na primer: denaturiran špirit – tehnični etanol za čiščenje mastnih površin (npr. izdelek), ki ga ustrezno razredčimo z destilirano vodo; rafinirani alkohol (npr. izdelek), ki ga tudi ustrezno razredčimo; drugi izdelki z ustrezno vsebnostjo alkohola (npr. dvojni domači rum 75%);
- ocetna kislina –kis za vlaganje (npr. izdelek);
- čiščenje s parnimi čistilci na vročo paro, kiimajo izhodno temperaturo pare višjo od 60 stopinj Celzija.
Pri čiščenju in razkuževanju zaščitite kožo svojih rok. Pred delom roke namažite z zaščitno kremo. Pri delu uporabljajte nepremočljive rokavice (gospodinjske, iz lateksa ipd.). Če rokavic ne morete dobiti, uporabite PVC vrečko.
Spodbujajte stanovalce, da upoštevajo tudi druga priporočila za preventivno ravnanje stanovalcev v večstanovanjskih stavbah:
Ne zadržujte se v skupnih prostorih, na hodnikih in pred stavbo. Pri stiku s sosedi vzdržujte varnostno razdaljo najmanj 1,5 metra.
Po prihodu domov odložite oblačila in obutev v predsobi in si obvezno temeljito umijte roke z obilico mila in toplo vodo.
Redno prezračujte stanovanje.
Ne hodite na družabne obiske in jih tudi ne sprejemajte, stavba naj bo ta čas le prostor za stanovalce. Ostanite doma!
Upoštevajte vse preventivne higienske napotke: kihajte, kašljajte v robec ali rokav oblačila. Izpljunite v papirnat robec.
Vir: Zbornica za poslovanje z nepremičninami (https://www.gzs.si/zbornica_za_poslovanje_z_nepremicninami/Novice/ArticleId/74884/razkuzevanje-v-vecstanovanjskih-stavbah)