Razvojni program Občine Radovljica 2030 - odziv na anketo "Kakšno Radovljico 2030 si želimo?"
Občani podpirajo uravnotežen trajnostni razvoj občine
Občina Radovljica se občanom in občankam zahvaljuje za konstruktivno sodelovanje pri pripravi novega razvojnega programa občine za obdobje naslednjih 10 let. Odziv na februarja objavljeno anketo 'Kakšno Radovljico 2030 si želimo?' je bil obsežen; nanjo je namreč odgovorilo kar 483 občanov. Prejeta mnenja, ideje ter raznovrstni predlogi in pobude predstavljajo dobro podlago za nadaljnje delo strateške skupine, sestavljene iz predstavnikov svetniških skupin, javnih zavodov in obrtno podjetniške zbornice, pri načrtovanju prihodnjega razvoja občine, tako na strateški (začrtanje vizije, načel in vrednot delovanja občine) kot tudi povsem praktični ravni (opredelitev prioritetnih javnih projektov oz. dogovor o investiranju proračunskih sredstev).
V nadaljevanju povzemamo ključne ugotovitve, ki izhajajo iz analize odgovorov na anketo ter razprave članov strateške skupine za pripravo razvojnega programa, ki jo vodi podžupan Miran Rems, v okviru prvega delovnega srečanja 10. marca 2021 v Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah.
Povprečna stopnja zadovoljstva z življenjem v občini Radovljica (3,2 na lestvici od 1 – zelo nezadovoljen do 4 – zelo zadovoljen) odraža obstoječo visoko raven kakovosti bivanja, obenem pa nakazuje na potrebo po ustvarjanju še boljših pogojev za delovanje lokalne skupnosti na področjih, kjer so zaznane določene vrzeli (npr. zaposlovanje in podjetništvo ter participacija občanov pri načrtovanju lokalnega razvoja). Kot bistveno za nadaljnji uspešen razvoj občine so sodelujoči izpostavili prizadevanje za ustvarjanje privlačnega in ugodnega bivanjskega okolja za vse generacije, ki ga bo zagotavljala učinkovita in napredna trajnostna politika na vseh področjih občinskega ustroja. V tem kontekstu je bil v anketi kot najbolj ustrezen (povprečna ocena 2,6 na lestvici od 1 – najbolj ustrezna smer do 6 – najmanj ustrezna smer) izbran scenarij uravnoteženega trajnostnega pristopa. 82 odstotkov občanov podpira turistični razvoj občine, zato ni presenetljivo, da je scenarij »butične kulturne in turistične destinacije Alp« dobil drugo najvišjo podporo (slika 1).
V odgovorih na vprašanja o kakovosti in dostopnosti javnih storitev je bilo podanih veliko konkretnih predlogov ukrepov za uvajanje pozitivnih sprememb, med drugim zlasti na področju prometne in okoljske infrastrukture. Izražena je bila tudi želja po zagotavljanju čim bolj skladnega prostorskega razvoja občine v prihodnje ter podpora številnim trajnostno naravnanim ukrepom za izboljšanje kakovosti okolja in bivanja, npr. zmanjšanje rabe plastične in druge embalaže, spodbujanje lokalne prehranske samooskrbe in zmanjšanje svetlobnega onesnaževanja (slika 2).
Občina bo z uresničevanjem predlaganega lahko še bolje izkoriščala svoje razvojne potenciale in tako uspešno realizirala izraženo vizijo Radovljice 2030, nakazano v anketi – trajnostno naravnana zelena občina, prijetna za bivanje vseh generacij in privlačna za obiskovalce.
Povzetek ključnih ugotovitev s prvega delovnega srečanja stateške skupine
Razprava članov strateške skupine je temeljila na celoviti analizi trenutnega razvojnega položaja občine (primerjalna analiza zunanjih nevarnosti in tveganj ter notranjih potencialov in slabosti občine). V veliki meri je sledila vsebini odgovorov na anketo, ki pa jo je še nadgradila z opredelitvijo ključnih razvojnih izzivov občine do leta 2030, na podlagi katerih bo v nadaljevanju izoblikovan prihodnji razvojni model občine in utemeljeni njegovi strateški cilji:
- uravnotežen razvoj vseh 52 naselij v občini (mesto - podeželje);
- skrb za okolje in prostor (zmanjšanje količin odpadkov, zaščita naravnih virov, trajnostni prostorski razvoj ipd.);
- zelena in tehnološka preobrazba lokalnega gospodarstva;
- trajnostni butični turizem kot priložnost za medpodročno povezovanje (kreativnost, podjetništvo, kmetijstvo, kultura, šport, izobraževanje);
- ohranjanje kmetijske dejavnosti in s tem kmetijskih zemljišč in dvig lokalne samooskrbe;
- aktivno vključevanje občanov v lokalno skupnost (poudarek na ranljivih skupinah);
- sodelovanje in povezovanje na vseh področjih: medgeneracijsko, medpodročno, medinstitucionalno in medobčinsko;
- boljše izkoriščanje letališke infrastrukture, opuščenih degradiranih območij in centralne lokacije Radovljice.
Ker je bila v anketi izražena potreba po izboljšanju možnosti občanov pri sodelovanju in soodločanju o vprašanjih lokalnega razvoja, bo občina s podobnimi aktivnostmi nadaljevala tudi v nadaljnjih korakih priprave programa trajnostnega razvoja občine.
Rezultati ankete z analizo odgovorov so predstavljeni na tej povezavi. Morebitne dodatne razvojne ideje in predloge pa lahko oddate kadarkoli preko spletnega obrazca Prijave in pobude.