Evropski teden mobilnosti 2023
Tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti (16. – 22. september) je »Varčne poti.«. Slovenska gospodinjstva za pokrivanje stroškov prevoza porabijo vse več denarja, kar pa še zdaleč ne vključuje vseh stroškov motoriziranega prometa – od stroška gradnje prostorsko potratne infrastrukture do stroškov nesreč, onesnaževanja in podnebnih sprememb. Zato Evropski teden mobilnosti letos v ospredje postavlja odločitev za racionalnejše načine potovanj, ki na prvi pogled ponujajo manj prestiža in udobja, a obenem zagotavljajo svetlejšo prihodnost in višjo kakovost življenja.
Različne oblike aktivne mobilnosti (na primer hoja ali kolesarjenje), uporaba javnega prevoza kot tudi sopotništvo in souporaba avtomobila pomenijo nižje stroške za posameznika, povzročajo pa tudi manj okoljske škode in prinašajo manj negativnih učinkov na zdravje. Večja uporaba varčnih načinov mobilnosti pomeni tudi številne pozitivne posledice – na primer manjše javnozdravstvene stroške zaradi manjšega števila nesreč in bolezni, več javnega prostora, namenjenega premikanju in druženju (avtomobil je najbolj potraten »uporabnik« prostora) in bolj zadovoljno skupnost.
Izboljšave lokalne prometne infrastrukture
K aktivni mobilnosti prispeva tudi urejena in varna prometna infrastruktura za kolesarje in pešce. V tem letu so bile na novo zgrajene kolesarnice ob zdravstvenem domu, kopališču in stavbi občine v Radovljici in v TNC Lesce. Prenovljen je del pešpoti ob Zdravstvenem domu Radovljica med osnovno šolo in športnim parkom. Pred naseljem Hraše iz smeri Lesc ter v središču Hlebc sta bila nameščena prikazovalnika hitrosti za spremljanje prometa in preventivno opozarjanje na hitrosti vozil. Na Spodnjem Lancovem na cesti Bodešče - Lancovo in na Gorenjski cesti v Radovljici pred stavbo Upravne enote pa sta bili umeščeni grbini za umirjanje hitrosti vozil.
Radol'ški KRONOkiloMETER
Radol'ški KRONOkiloMETER je bil lani zaradi slabega vremena odpovedan, tako da bo tokratna kolesarska dirka v klanec, dolžine tisoč metrov, organizirana četrtič, in sicer v soboto, 16. septembra, ob 11. uri. Start bo ob vznožju Ceste svobode, cilj pa na Linhartovem trgu v Radovljici, kjer bo ob 13. uri tudi podelitev priznanj. Kolesarje bo na cilju spodbujal Boštjan Meglič - Peška.
Koncept dirke, ki jo organizira Občina Radovljica v sodelovanju s skupino prostovoljcev Prava smer in Pedalerji.org, omogoča sodelovanje širokemu krogu vseh vrst kolesarjev. Prijateljem, da se pomerijo med sabo, posameznikom, da občutijo malo tekmovalnosti in predvsem navijaškega vzdušja ob progi, tako kot na največjih svetovnih dirkah. Zato so še posebej vabljeni tudi gledalci, navijači in pripomorejo k pravemu kolesarskemu vzdušju.
Kolesarje na progo spuščajo enega po enega, glede na vrstni red prijave na dogodek, kar tudi pripomore k razgibanosti in zanimivosti dirke. Tekmuje se v kategorijah moški in ženske, v petih starostnih skupinah.
Za sodelovanje so obvezne prijave z obrazcem, objavljenim na https://timing.si/. Prijave so možne tudi na dan tekmovanja, najkasneje do 10.30. Če bo deževalo, prireditve ne bo. Za več informacij pa lahko spremljate Facebook stran Radol'ški KRONOkiloMETER.
Kolesarski izlet pred Dnevom brez avtomobila
Jubilejni, že 20. kolesarski izlet, ki ga Občina Radovljica pred Dnevom brez avtomobila organizira s športno zvezo, bo v četrtek, 21. septembra, ob 16. uri. Tokrat se bodo kolesarji zbrali na Vurnikovem trgu v Radovljici, cilj pa bo na igrišču za OŠ A. T. Linharta Radovljica. Po vrnitvi si bodo udeleženci lahko ogledali biodinamični učni vrt in se okrepčali z napitki in jedmi, ki jih bo iz pridelkov vrta pripravila Srednja gostinska in turistična šola. Prejeli bodo tudi spominsko darilo.
Krožna pot, dolga 17 kilometrov, bo izletnike iz Radovljice vodila v Novo vas, Zapuže, po Cesarski cesti do Zabreznice, Vrbe, ob magistralki do Studenčic, v Hraše, Lesce in nazaj v Radovljico. Speljana je tudi po makadamskem cestišču, zato so primerna treking ali gorska kolesa.
Kolesarji se izleta udeležijo na lastno odgovornost in so se dolžni ravnati v skladu s cestno prometnimi predpisi. Obvezna je tehnična brezhibnost koles in uporaba čelad za otroke do 18. leta starosti. Uporabo čelade priporočamo vsem kolesarjem. Če bo deževalo, kolesarskega izleta in druženja na vrtu ne bo.
Aktivnosti šol in vrtcev
Osnovne šole in vrtci so že najavili svoje letošnje dejavnosti, s katerimi pridružujejo prizadevanjem za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti z različnimi dejavnostmi. Pešbus, s katerim se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah, bodo v Evropskem tednu mobilnosti organizirali v vseh osnovnih šolah v občini.
OŠ Staneta Žagarja Lipnica bo Pešbus organizirala od 18. do 22. septembra na relacijah Kamna Gorica – matična šola in od kulturnega doma v Podnartu do podružnične šole na Ovsišah. Na dan brez avtomobila, 22. septembra, pa bodo peš prihod v šolo organizirali iz vseh krajev - Kamne Gorice, Krope, Dobrav, Brezovice, Zaloš, Podnarta, Ovsiš, Češnjice in Poljšice. Poleg tega bodo organizirali zbiralno akcijo starih še delujočih aparatov, v sodelovanju z ekipo projekta Life Spodbujamo e-krožno pa bodo učenci zadnje triade pred šolo obiskali ozaveščevalno vozilo E-transformer 2.0 in se med drugim seznanili s pomenom krožnega gospodarstva.
V OŠ F. S. Finžgarja Lesce je Pešbus predviden od 11. do 22. septembra za učence od 2.do 5. razreda – lani jih je sodelovalo okrog 40 -, in sicer na treh poteh: iz Hraš, iz smeri »Moskve« in iz smeri Tulipana. Kot v prejšnjih letih bodo otroke spremljali lokalni prostovoljci.
V OŠ A. T. Linharta Radovljica bodo tako kot v preteklih letih nadaljevali z akcijo Aktivno v šolo. Da bodo prvi samostojni koraki v šolo še bolj varni, bo v Evropskem tednu mobilnosti na matični šoli za mlajše učence organiziran Pešbus iz smeri Triglavske ceste in iz Vrbenj, na podružničnih šolah pa bodo učence v tem tednu v šolo spremljale učiteljice. S spodbujanjem in beleženjem aktivnega ter zdravju in okolju prijaznejšega prihajanja v šolo bodo nadaljevali vse leto, posebno pozornost pa bodo namenili tudi spreminjanju potovalnih navad in spodbujanju kolesarjenja.
V vseh enotah radovljiškega vrtca bo program pester. Pripravljajo pogovore o onesnaževanju in vplivu prometa na okolje, sprehode in izlete v okolico vrtcev, seznanjanje z varnostjo v prometu, prometno igro Semafor, pravljico Beli zajček v povezavi s skrbjo za čisto okolje, vožnjo s skiroji, tricikli in poganjalčki na poligonih, prepevanje, ustvarjanje in branje knjig na temo trajnostna mobilnost ... Starše in otroke pa tudi zaposlene bodo spodbujali, da v vrtec prihajajo peš, s kolesom, skirojem ali z javnim prevozom in način prihoda otrok v vrtec tudi beležili.