Občinske naložbe, programi in projekti 2017-2018
Župan Ciril Globočnik in direktorica občinske uprave Alenka Langus sta danes dopoldne na novinarski konferenci v Radovljici predstavila večje proračunske naložbe in projekte v letih 2017 in 2018.
Občinski proračun v letih 2017 in 2018
Prihodki proračuna za leto 2017, vključno z zadolžitvijo in prenosom razlike iz preteklega leta, znašajo 20,9 milijona evrov, za leto 2018 pa 17,7 milijona. Proračunska sredstva bodo prednostno namenjena izvajanju zakonskih obveznosti, nadaljevanju oziroma dokončanju začetih investicij, investicijam, ki so sofinancirane z nepovratnimi sredstvi, in vzdrževanju občinskega premoženja. V letu 2017 predvideni investicijski odhodki predstavljajo 48 odstotkov vseh, v letu 2018 pa 39 odstotkov.
Delež nepovratnih sredstev za sofinanciranje investicij je nizek, ker za novo finančno perspektivo 2014–2020 javni razpisi še niso objavljeni. Tudi zato je za izgradnjo knjižnice ter druge investicije v letu 2017 predvidena zadolžitev za 2,5 milijona evrov, v letu 2018 pa za 1,6 milijona evrov.
Načrtovane investicije
Večje načrtovane investicije v obeh letih so:
- dokončanje nove zgradbe knjižnice (2,775 milijona evrov)
Na javnem razpisu je občina za dokončanje gradbenih del na objektu nove knjižnice na Vurnikovem trgu v Radovljici kot najugodnejšega ponudnika izbrala družbo Javna razsvetljava. Rok za zaključek vseh gradbenih del je konec letošnjega leta. Pogodbena cena znaša 2,4 milijona evrov. Izvajalec je v decembru lani že začel nameščati ogrodje in fasadne plošče. V proračunih so zagotovljena tudi sredstva za gradbeni nadzor, stroške, povezane s pridobitvijo uporabnega dovoljenja, ter za načrte za preostalo notranjo opremo nove knjižnice in njen nakup.
Za zgradbo obstoječe knjižnice bo letos izdelana prostorska presoja za dejavnost medgeneracijskega centra, v letu 2018 pa je načrtovana priprava projektne dokumentacije za obnovo stavbe in prilagoditev novi dejavnosti.
- primarna in sekundarna kanalizacija ter vodovod Kamna Gorica (1,094 milijona evrov), dokončanje komunalnih ureditev v Kropi in na Brezovici (301 tisoč evrov) ter drugi odseki komunalne infrastrukture
Kanalizacija in vodovod Kamna Gorica bosta preko povezovalnega vodovoda in kanalizacije Lipnica - Kamna Gorica navezana na primarno kanalizacijo in čistilno napravo Kropa. Projektna dokumentacija je v zaključni fazi priprave, sledila bo vloga za izdajo gradbenega dovoljenja, v drugi polovici leta javni razpis za izbor izvajalca in začetek gradnje. Za sanacijo cest po izgradnji komunalne infrastrukture bo namenjenih še 145 tisoč evrov.
V proračunu so zagotovljena tudi sredstva za dokončanje sekundarne kanalizacije in vodovoda na Brezovici ter za končno ureditev rak in dela struge Kroparice.
Načrtovana je tudi gradnja drugih odsekov komunalne infrastrukture: sekundarna kanalizacija in vodovod Brezovica, kanalizacija Ljubno, primarni vodovod Dvorska vas, obnova vodovoda na Dobravici, v Langusovi in Šercerjevi ulici v Radovljici.
- program sanacije lokalnih cest 2017-2021 (497 tisoč evrov)
V petletnem obdobju bodo obnovljeni najbolj kritični odseki lokalnih cest, na katerih v zadnjih štirih letih ni bilo večjih vzdrževalnih del zaradi velikih vlaganj v gradnjo kanalizacij, vodovodov ter energetskih sanacij objektov.
- rekonstrukcija Savske ceste do območja čistilne naprave Radovljica (458 tisoč evrov)
Ureditev Savske ceste je tudi predpogoj za izvedbo projekta izgradnje lesno predelovalnega centra.
- rekonstrukcija Ceste za Verigo v Lescah (362 tisoč evrov)
Sredstva so namenjena za začetek rekonstrukcije cestnega odseka mimo Verige v Lescah, ki je zaradi spora s služnostnimi upravičenci trenutno onemogočen. Če bodo spori rešeni, bo v letošnjem letu takoj sledila izvedba gradbenih del.
- energetska sanacija vrtcev v Radovljici in Kropi (291 tisoč evrov)
Na podlagi lokalnega energetskega koncepta Občine Radovljica občina prednostno izvaja ukrepe za energetsko sanacijo javnih stavb. Končana je izvedba projektov za izboljšanje energetske učinkovitosti osnovnih šol v Radovljici, Begunjah in Lescah ter vrtca v Lescah, za katere je občina iz Kohezijskega sklada pridobila 2,1 milijona evrov. Poleg tega je bila s kotlovnico na pelete opremljena šola v Ljubnem, delno je bil energetsko saniran vrtec v Kropi, kjer bo toplotno izolirana še fasada. Projekt energetske obnove vrtca v Radovljici je občina za pridobitev sofinanciranja prijavila tudi na razpis ministrstva za infrastrukturo, in sicer v skupni prijavi z občinama Bled in Preddvor.
- izgradnja komunalne opreme v območju občinskega lokacijskega načrta Brezje (258 tisoč evrov)
Gradnja se je že začela in bo končana v letu 2017.
- izgradnja pločnika ob Cesti na Jezerca v Radovljici s sočasno obnovo vodovoda (234 tisoč evrov)
Pločnik bo umeščen od krožišča regionalne ceste in ceste za Verigo do CUDV Matevža Langusa Radovljica.
- izgradnja pločnika v Podnartu s sočasno obnovo kanalizacije in vodovoda (140 tisoč evrov)
Direkcija RS za infrastrukturo v letu 2018 načrtuje rekonstrukcijo regionalne ceste v Podnartu. V ta namen bo ob regionalni cesti odstranjena tudi hiša, čigar lastniku je občina že pred leti zagotovila možnost gradnje nadomestnega objekta. Pri rekonstrukciji ceste pa bo občina sofinancirala izgradnjo hodnika za pešce od gasilskega doma do prehoda čez železniško progo ter sočasno obnovila komunalne vode.
- državne naložbe v cestno infrastrukturo na območju občine
Poleg rekonstrukcije ceste v Podnartu Direkcija RS za infrastrukturo v obdobju 2017-2018 načrtuje še ureditev cestnega odseka mimo Iskre Mehanizmi v Lipnici in obnovo mostu preko potoka Lipnica, rekonstrukcijo drugega odseka ceste na Lancovem in umestitev krožišča na cesti Lesce – Bled pri odcepu za golfsko igrišče (občina bo za krožišče prispevala 20 tisoče evrov).
- sanacija strehe na Klinarji hiši v Kropi (116 tisoč evrov)
V Klinarjevi hiši v Kropi, kjer domuje Kovaški muzej, je načrtovana sanacija ostrešja in strehe.
- obnova obzidja v grajskem parku v Radovljici (100 tisoč evrov)
V letu 2015 je občina v grajskem parku sanirala porušen zid nekdanje oranžerije, v letu 2017 pa je predvidena nujna sanacija preostalega dela zidu.
- nujna sanacijska dela na območju Gradu Kamen (75 tisoč evrov)
Na Gradu Kamen je občina po pridobljenem soglasju Zavoda za varstvo kulturne dediščine tik pred zimo poskrbela za namestitev zaščitnih ograj, ki preprečujejo dostop na najbolj izpostavljena mesta, nameščene so bile tudi opozorilne table v slovenskem in angleškem jeziku. Ob poteh na grad so bile v sodelovanju s tamkajšnjim turističnim društvom postavljene nove lesene ograje iz okroglic, delno so prenovljeni tudi mostovi, nov začasni dostop v notranjost obzidja pa bo dokončno urejen takoj, ko bo to dopuščalo vreme. Občina kot večinski lastnik objekta v naslednjih mesecih načrtuje tudi začetek večje sanacije zidov in objekta. V ta namen bo sredstva v proračunu zagotovila tudi po letu 2018, in sicer do leta 2021 vsako leto po 35 tisoč evrov. Skupaj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, Turizmom in kulturo Radovljica, Turističnim društvom Begunje in drugimi pa bo občina v kratkem podrobneje opredelila tudi vsebinsko prihodnost Gradu Kamen.
Projekti in programi
Lesno predelovalni center in sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso Radovljica
V letu 2017 je za lesno predelovalni center predvidena izpeljava postopkov za izbor partnerja, za sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso pa postopkov za oddajo koncesije za izgradnjo omrežja in ustanovitev zadruge.
Lesno predelovalni center bo zgrajen na območju gramoznice Graben. V ta namen je občinski svet v letu 2014 sprejel občinski podrobni prostorski načrt, konec leta 2016 pa investicijski elaborat vzpostavitve lesno predelovalnega centra in odlok o ugotovitvi javnega interesa za sklenitev javno-zasebnega partnerstva in izvedbi projekta. Namen javno-zasebnega partnerstva je izgradnja lesno predelovalnega centra preko ustanovitve nove pravne osebe, v katero bosta kot družbenika vstopila Občina Radovljica in zasebni partner, ki bo izbran na javnem razpisu v letu 2017. Predvideno je statusno javno-zasebno partnerstvo. Vložek občine predstavljajo zemljišča, vložek zasebnega partnerja pa sredstva za izgradnjo lesno predelovalnega centra.
Projekt je posredno povezan tudi z načrtovanim sistemom daljinskega ogrevanja na lesno biomaso Radovljica, za katerega je predvidena ustanovitev zadruge. Ta bo za kotlovnico, ki bo prav tako v gramoznici Graben, odkupovala lesni odpad predelovalnega centra.
Izvajanje turistične strategije
V letošnjem letu Javni zavod Turizem in kultura Radovljica načrtuje vrsto novih programov za Linhartovo dvorano, na turističnem področju pa med drugim pripravo in izdajo novih promocijskih materialov, številne aktivnosti na področju digitalnega marketinga, sejemske nastope in udeležbe na »workshopih«, povezovanje in izvajanje skupnih aktivnosti v okviru skupnosti Julijskih Alp ter spodbujanje in vključevanje novih atrakcij.
Tako kot v Sloveniji je tudi v občini Radovljica lanska turistična sezona po številu prihodov gostov in opravljenih nočitev rekordna. Po še neuradnih podatkih (vsa poročila zavezancev za turistično takso za december namreč še niso prispela) je bilo v letu 2016 zabeleženih skupaj 68.646 prihodov gostov (12% več glede na leto 2015), ki so ustvarili 163.262 nočitev (8% več glede na leto 2015). V primerjavi z letom 2010, ko je občina Radovljica zabeležila najbolj skromno turistično sezono, se je število gostov v letu 2016 povečalo za 79%, število nočitev pa za 69%. Še vedno prevladujejo tuji gostje, ti so lani ustvarili 93% prihodov in nočitev. Povprečna doba bivanja se kljub vsem naravnim danostim in bogati kulturni, športni in drugi ponudbi še vedno ne povečuje (lani je v povprečju znašala 2,38 dni). Se pa, tudi z odpiranjem novih nastanitvenih zmogljivosti v občini, zmanjšuje delež, ki ga v skupnem deležu gostov in nočitev ustvarjajo kampi (ti so lani beležili skupaj 30.340 prihodov gostov in 93.367 nočitev). Največ nočitev so lani že tradicionalno našteli v kampu Šobec, sledita hotela Krek in Lambergh.
Lansko turistično leto je v občini Radovljica zaznamovala tudi junijska pripojitev Linhartove dvorane k Javnemu zavodu Turizem Radovljica. Slednji je poleg reorganizacije in uvedbe novih programov vzporedno izvedel več pomembnih projektov, kot so turistični avtobus Hop on Hop off, 5. Festival čokolade, Okusi Radol'ce, decembrske prireditve.
Izvajanje strategije za mlade in programov medgeneracijskega centra
S proračunoma je občinski svet sprejel tudi programa mladinskih dejavnosti z aktivnostmi v letih 2017 in 2018. Za izvajanje občinske strategije za mlade bo vsako leto namenjenih 103 tisoč evrov, in sicer za nadaljevanje obstoječih programov in javnega razpisa za sofinanciranje mladinskih organizacij ter za delovanje Mladinskega centra KamRa kot centralne informacijske točke in osrednjega vsebinskega prostora za izvajanje aktivnosti za mlade v občini. Občina Radovljica je za uspešno izvajanje ukrepov na prednostnih področjih lokalnih mladinskih politik v lanskem letu prejela certifikat Mladim prijazna občina, ki ga podeljuje Inštitut za mladinsko politiko.
Program mladinskega centra izvaja Ljudska univerza Radovljica, ki je prav tako nosilec programov Medgeneracijskega centra Radovljica. Letos je vključena tudi v Večgeneracijski center Gorenjske, ki na območju regije vsakodnevno izvaja brezplačne vsebine, namenjene socialnemu vključevanju, izobraževanju ter medkulturnemu in medgeneracijskemu povezovanju. Petletne preventivne programe sofinancirajo Evropski socialni sklad, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in sodelujoče občine, vodilni partner Večgeneracijskega centra Gorenjske pa je Ljudska univerza Kranj.
Celostna prometna strategija občine
Občina Radovljica pripravlja celostno prometno strategijo, skladno z evropskimi smernicami. Sredstva za izdelavo strategije je pridobila na javnem razpisu ministrstva za infrastrukturo, izvajalec pa je podjetje MK projekt. Gre za strateški dokument, ki je namenjen reševanju izzivov občine na področju urejanja prometa s poudarkom na zagotavljanju dobrih pogojev za ranljivejše udeležence v prometu, kot so pešci in kolesarji, in spodbujanju uporabe trajnostnih prevoznih sredstev. Občinski svet bo strategijo predvidoma obravnaval na seji konec marca.
V sklopu projekta je bilo organiziranih pet javnih razprav, izvedeni intervjuji in ankete, na podlagi katerih so bile izdelane analize, strnjene v poročilo prve faze projekta. Oblikovana je bila vizija Občine Radovljica in zbrani predlogi ukrepov. V Evropskem tednu mobilnosti je bila v Radovljici in Lescah organizirana brezplačna mestna krožna linija avtobusnega prometa s povprečno 150 potniki na dan.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada.
Prvo leto projekta Oživimo srce
Cilj projekta Oživimo srce je povečati možnost preživetja ob srčnem zastoju na območju občine Radovljica. Projekt zajema usposabljanje prvih posredovalcev in laikov ter vzpostavitev mreže javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev. V projektu poleg občine, Zdravstvenega doma Radovljica in Območnega združenja Rdečega križa Slovenije Radovljica sodelujejo tudi druge organizacije, vključene v sistem zaščite in reševanja. Med njimi so vsa prostovoljna gasilska društva v občini, Gasilska zveza Radovljica, Društvo GRS Radovljica, štab civilne zaščite in kranjska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje.
V letu 2016 je zdravstveni dom na petih tečajih usposobil 69 prvih posredovalcev, ki so pretežno člani gasilskih društev. V tem mesecu je izobraževanje opravilo še 16 radovljiških gasilcev, tako da so usposobljeni prvi posredovalce iz vseh prostovoljnih gasilskih društev v občini Radovljica. Območno združenje Rdečega križa je organiziralo trinajst tečajev oživljanja za skupaj 254 udeležencev. Prav danes popoldne bo tečaj oživljanja za krajane in učitelje v osnovni šoli v Lescah, naslednji pa prav tako v leški osnovni šoli 20. februarja od 17. do 20. ure. V okviru projekta so bili nameščeni trije novi javno dostopni defibrilatorji. Skupaj jih je na območju občine že 12, nekatere od njih so podjetniki in društva namestili samoiniciativno.
Sredstva za izobraževanje prvih posredovalcev zagotavlja Zdravstveni dom Radovljica, za opremo za izvedbo izobraževanj (lutke, učne AED-je) ter za opremo za prve posredovalce pa Občina Radovljica. Tako je občina v letu 2016 za projekt namenila 23 tisoč, zdravstveni dom pa 6 tisoč evrov. V letih 2017 in 2018 je v proračunu občine za projekt zagotovljenih skupaj 30 tisoč evrov.
Hranilnica semen v čebelarskem centru in spodbujanje samooskrbe
Projekt vzpostavitve Hranilnice semen v Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah, ki ga izvaja RAGOR, bodo sofinancirale vse občine Zgornje Gorenjske, prijavljen pa bo tudi na razpis za evropska sredstva. Cilj je prispevati k večji prehranski neodvisnosti našega območja, tako da čim večji delež semen proizvedemo sami. V čebelarskem centru bo urejen in ustrezno opremljen prostor za hrambo semen, kjer bo zanje skrbela strokovno usposobljena oseba.
Hranilnica bo začela delovati v letu 2018. V prvem letu bo delovala kot donator semen, ki jih bo zagotavljal Inštitut za ekološke raziskave in trajnostni razvoj Ekosemena skupaj z nekaterimi podjetji in semenarnami. Semena bodo brezplačno razdelili vrtičkarjem in kmetom. Hkrati bo hranilnica k pridelavi avtohtonih semen začela spodbujati in vključevati lokalne ekološke pridelovalce ter jih odkupovati.
Za spodbujanje samooskrbe s kakovostnimi pridelki bo občina po ugodni ceni še naprej oddajala tudi svoja zemljišča s skoraj stotimi vrtički. Obseg vrtičkov občina širi glede na potrebe, tako da vsi prosilci lahko postanejo najemniki. Občani lahko vrtičke po ugodni ceni najamejo v Radovljici, Lescah in na Brezovici, povsod v neposredni bližini naselij. V Lescah in Radovljici je na voljo tudi voda, ki jo najemniki vrtičkov lahko uporabljajo brezplačno. Družba Moro vsem najemnikom vsako leto podari netretirana biološka semena. Nadaljeval se bo tudi projekt »Narava nas uči« z javnim učnim vrtom pri radovljiški osnovni šoli. Občina za vzdrževanje vrta in program izobraževanj letno namenja 15 tisoč evrov.